banner610

banner609

Ramazan Ayının En Çok Tercih Edilen Tatlı Çeşitleri

Dini bayramlarda ve özel günlerde tatlı tüketmek Anadolu’da yüzyıllardır süre gelen bir gelenektir. İsteme, nişan ve özel aile toplantıları gibi merasimlerin yanında Ramazan ayı boyunca da iftar ve sahurlarda tatlı çeşitleri bol bol tüketilir. Güllaç Ramazan’ın en bilinen tatlısı olarak görülse de her Ramazan baklava ve kadayıf çeşitleri mutlaka sofralarda yerini alır.

Aktüel 14.04.2021, 10:23 14.04.2021, 10:33 Kahraman Kahraman
Ramazan Ayının En Çok Tercih Edilen Tatlı Çeşitleri
banner858
banner931

Ramazan boyunca tüketilen tatlıların sadece güllaç ve baklava çeşitleri olduğunu düşünmek bir yanılgıdır. Topraklarımızda eski bir sofra geleneği olan ve sofralarımızda her daim yeri olan kadayıflar da Ramazan’ın en sevilen lezzetlerindendir. Ama bu lezzetler arasında öyle bir tanesi var ki bir kere yediğinizde ondan asla vazgeçemezsiniz. Bu tatlı, yiyenlerin damaklarında silinmeyecek tat bırakan ekmek kadayıfı.

Geleneksel Türk mutfağının en eski tatlılarından olan ekmek kadayıfının geçmişi Osmanlı’ya kadar dayanıyor. Kökeni Anadolu’da Afyonkarahisar olsa da ülkemizin birçok yerinde yaygın olarak yapılan ve tüketilen ekmek kadayıfı tatlısı aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleneksel tatlısı sayılıyor. Özellikle Ramazan ayında talep artışı görülen ekmek kadayıfı tatlısı, kış aylarında bolca tüketilirken içindeki kaymak sayesinde damaklarda daha hafif bir tat bıraktığından diğer hamur ve şerbetle yapılan tatlıların önüne geçerek yaz aylarında da tüketiliyor. Yapımı son derece zahmetli olan ve maharetli ustaların ellerinden çıkan ekmek kadayıfı tatlısı, bu tatlı için özel olarak hazırlanmış puf puf hamura karamelize şerbet çektirilerek yapılıyor. Arasına ceviz ya da fıstık koyularak tadı daha da artırılan ekmek kadayıfı geleneksel olarak kaymak ile servis ediliyor. Fakat bu tatlıyı tutturmak çok zor ve tecrübe isteyen bir iş. Tatlı konusunda uzmanlığı kanıtlanmış, doğal malzemelerle üretim yapan Pürtat baklava ve kadayıf çeşitlerinde rakip tanımadığı gibi ekmek kadayıfı tatlısında da birinciliği kimseye bırakmıyor. İstanbul içinde aynı gün teslimat yapan Pürtat’ın ekmek kadayıfı tatlısını mutlaka denemelisiniz. Mor baklava, soğuk baklava gibi özel ürünlerinin yanında tulumba tatlısı ve ekmek kadayıfı tatlısı gibi geleneksel tatları da sizlere sunan Pürtat, İstanbul Özel Ekmek Kadayıfı tatlısısını https://www.purtatbaklava.com/ekmek-kadayifii satın alabilirsiniz.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir