banner609

Denizli’de Tefecilere Baskın

Denizli’de tefecilik yaparak haksız kazanç elde ettiği öne sürülen 3 şüpheli kişi yakalandı. Şüphelilerin, vatandaşlara faiz karşılığında elden borç para vererek, kendi işyerlerinde bulunan POS makinaları üzerinden komisyon karşılığı para çekmek suretiyle POS tefeciliği olarak adlandırılan suçu işledikleri, vatandaşlara yüksek meblağlı senetler imzalatarak geri ödemeleri mümkün olmayan borca sokarak icra müdürlükleri aracılığı ile imzalattıkları senet bedellerini tahsil etmeye çalıştıkları tespit edildi.

Asayiş 09.10.2020, 12:24 Kahraman Kahraman
Denizli’de Tefecilere Baskın
banner858

Denizli’de tefecilik yaparak haksız kazanç elde eden ve bu suretiyle vatandaşları mağdur eden şüpheli şahıs ve organizasyonlara yönelik 4 ay süreyle çalışma yürütüldü. Mağdur durumda olan vatandaşlara faiz karşılığında elden borç para vererek, kendi işyerlerinde bulunan POS makinaları üzerinden komisyon karşılığı para çekmek suretiyle POS tefeciliği olarak adlandırılan suçu işledikleri, vatandaşlara yüksek meblağlı senetler imzalatarak geri ödemeleri mümkün olmayan borca sokarak icra müdürlükleri aracılığı ile imzalattıkları senet bedellerini tahsil etmeye çalıştıkları tespit edildi.Şüpheli şahıslara ait ikamet ve işyerlerine gerçekleştirilen operasyon sonucunda 3 şüpheli şahıs yakalandı. İkamet ve iş yerlerinde yapılan aramalarda; 2 adet bilgisayar,1 adet pos cihazı,5 adet müştekiler adına düzenlemiş senet,1 adet yazar kasa,3 adet suçta kullanılan telefon ve hatları, 75 adet 9 mm çapında fişek ve suçta kullanıldığı değerlendirilen doküman ele geçirildi. Olay ile ilgili yakalanan 3 şüpheli şahıs hakkında tefecilik suçundan adli işlem yapıldı.

Vatandaşların tefecilerin tuzağına düşmemeleri, borçlu vatandaşların kendi maddi durumlarına göre ödemelerini yasal yollardan planlamaları, haksız kazanç elde temek isteyen ve tefecilik suçunu meslek haline getiren şahıslardan herhangi bir şekilde borç para almamaları, senet vb evraklara imza atmamaları, bu tür suçları işleyen şahısların emniyet birimlerine bildirmeleri konusunda uyarı yapıldı.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir