banner610

banner609

Usulsüz Engelli Raporunda İkinci Operasyon: 36 Gözaltı

Denizli’de usulsüz engelli raporu çıkartarak devleti zarara uğratan 53 kişi gözaltına alınmıştı. Bu şahıslardan rapor aldıkları tespit edilen 36 kişi de polis tarafından gözaltına alındı.

Asayiş 03.02.2020, 17:34 Kahraman Kahraman
Usulsüz Engelli Raporunda İkinci Operasyon: 36 Gözaltı
banner930
banner931

Edinilen bilgilere göre, operasyon Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Denizli İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri tarafından yapıldı. ‘Kamu Kurum ve Kuruluşları Zararına Nitelikli Dolandırıcılık’ soruşturma kapsamında polis Denizli kent merkezi Acıpayam ilçesi ve Antalya’da 45 adrese eş zamanlı baskın düzenledi. Baskında aralarında kadınların da bulunduğu toplam 53 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen 53 kişiden 2’si tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Doktorları bile yanılttılar
Şebekenin, ‘Sağlık Kurulu Raporu’ alımında özrü ve engeli bulunmadığı halde rapor alma süreci içerisinde hastane çalışanları ve doktorların bilgisi dışında özür oranlarını yükselttiği veya özrü bulunmadığı halde varmış gibi gösterdikleri belirtildi. Şebekenin gelen talebe göre istenilen şekilde sağlık raporu temin ettiği, usulsüz rapor alan kişilerin bu raporları almak amacıyla eş, dost, akraba ve arkadaş vasıtasıyla bu şüphelilere ulaştıkları öğrenildi.

Esas tahlil sonuçlarında gerçek dışı neticeler ortaya çıkardılar
Rapor alınması sürecinde şebeke üyelerinin usulsüz rapor alacakları şahıslara rapor öncesi neler yiyip içecekleri ve ne yapacakları konusunda bilgi verdikleri belirtildi. Şebeke üyelerinin dediklerini yapan şahısların ise bu sayede esas tahlil sonuçlarında gerçek dışı neticeler alınmasını sağladıkları, yüzde 40 engellilik oranı üzerinde sağlık raporu alınmasını temin ettikleri kaydedildi. Şebekenin bu sayede ‘askerliğe elverişsiz raporu’ bile aldırdığı ifade edildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir