Denizli’nin Güzelliğini Kazmayla Bozdular

Denizli’de efsanelerde anlatılan ‘Çift başlı altın kartal’ın gömülü olduğuna inanılan Kartal Gölünü defineciler, dışarı çıkma kısıtlamalarını fırsat bilip kazarak delik deşik etti. Doğal güzelliği ile kendine hayran bırakan gölün ön kısmındaki bendi açıp, suyun biraz çekilmesini sağlayan defineciler, gölün kenarlarını kazarak altını kartalı aramaya çalıştı. Her yıl yüzlerce doğaseverin uğrak noktası olan Kartal Gölü, defineciler tarafından yine köstebek yuvasına döndü. Her yıl göle zarar veren definecileri ise bugüne kadar kimse durduramadı.

Beyağaç 10.05.2021, 21:26 12.05.2021, 16:36
Denizli’nin Güzelliğini Kazmayla Bozdular
banner930

Denizli’nin Beyağaç İlçesi sınırlarında yer alan ve ilçe merkezine 22 kilometre uzaklıkta Sandras Dağının zirvesinde yer alan Kartal Gölü, buzul çağında oluşmuş bir krater gölü. Dağın zirvesinden arıklar içinde gelen sular ve karların erimesiyle beslenen gölün alanı yaklaşık 1 hektar civarında. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan göl sunduğu manzara ve doğal güzelliklerle bir tabiat harikası konumunda. 1850 metre yükseklikte bulunan gölün etrafının da dik kızıl kayalıklarla çevrili olması, bölgeye farklı bir ihtişam katıyor. Ancak efsanelerde anlatılan hikayeler, masallar; kısa yoldan köşe dönme derdi olan definecilerin saldırısı altında. Göl neredeyse her yıl defineciler tarafından köstebek yuvasına çevriliyor, verilen zarar ise çok büyük oluyor. Bu yılda pandemi dönemini fırsat bilip sokağa çıkıma kısıtlamasını delen defineciler, kazma, küreklerle adeta göle saldırdı. Bölgeye gezmeye giden doğa severler ise, bu rezilliği görüntüleyerek sosyal medyadan yayımladı.

ÇİFT BAŞLI ALTIN KARTALI ARIYORLAR”

Definecilerin hedefinde ise, Çift Başlı Altın Kartal’ var. Efsaneye göre ise,  çok eski zamanlarda bu bölgede sembolleri som altından Çift Başlı Kartal olan bir medeniyetin yaşaması. Efsaneye göre insanlar kutsal saydıkları Kartal Gölünde yıkanarak arınıyor ve değerli eşyalarını göle sunuyorlardı. Ayrıca yine efsanelerdeki Çift Başlı Altın Kartalı bu göle gömülü olduğunu anlatılması definecileri göle çekmeye devam ediyor.  Hazine peşinde gölü delik deşik eden ve doğal hazineye büyük zarar veren definecileri ise kimse durduramıyor.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir