banner609

Buldan’da Çiftçilerin Yüzünü Güldürecek Proje

Buldan’da Çiftçilerin Yüzünü Güldürecek Proje

Buldan 20.07.2018, 13:52
Buldan’da Çiftçilerin Yüzünü Güldürecek Proje
banner858

Yaz aylarında tarla ve bahçe sulamalarında sık sık yaşanan tartışmalar son buluyor. Buldançiftçiler tarlalarının başına konacak dijital saat ile Sen çok suladın, ben az suladım tartışması yaşamayacaklar.

DSİ daha öce ilk olarak İzmir Bayındır’da hayata geçirdiği dijital saat uygulamasını bu kez pilot bölge seçtiği Buldan’da hayata geçiriyor. Buldan HasanbeylerGöleti’nden su kullanan yaklaşık 2000 dekar arazi bundan böyle dijital saat uygulamasına geçecek.

Aydın DSİ 21 Bölge İşletme Şube Müdürü İbrahim Ürgüplü, Elektromekanik Şube Müdürü Tayfun Aykurt, Makina Mühendisi Mete Arabacı, Denizli DSİ 212. Şube Müdür Yardımcısı ve işletmelerden sorumlu Yüksek İnşaat Mühendisi Murat Bilgen, Ziraat Mühendisi Fatih Çelik ve İnşaat Teknisyeni Osman Ejder’den oluşan ekip uygulama yapılacak alanı görmek için Buldan’a geldi. Buldan Belediye Başkanı ve S.S. Buldan Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Gülbay’la birlikte HasanbeylerGöleti’ne geçen ekip “HasanbeylerGöleti ve sulama tesisini tarla içi geliştirme hattı projesi” kapsamında sahada fizibilite çalışmaları yaptılar.

Uygulamaya sokulacak yeni sistem ile Göletlerden su kapalı sistem ile daha önce kurulmuş olan hidrantlara verilecek. DSİ, bu hidrantlardan, her tarlaya ayrı boru döşeyecek ve tarla başına dijital saat takacak. Tarlasını sulamak isteyen çiftçi, Sulama Kooperatifinden alacağı karta para yükletecek ve kartı saate okutup, ne kadarlık sulama yapmak istiyorsa o kadar su kullanacak. Su, karttaki paranın bitmesi ve ya çiftçinin istediği miktarın dolması ile otomatik kesilecek. Çiftçiler bu sistem ile gerektiğinde tarlaya gitmeden, cep telefonlarına yüklediği bir program ile istediği yerden suyu açıp kapatabilecek.

Proje 2018 yılı sulama sezonun bitmesi ile başlayacak ve 2019 yılı sulama sezonu başlamadan bitmiş olacak. Proje bittikten sonra sistemin işletmesi S.S Buldan Sulama Kooperatifine devredilecek.

Konu ile ilgili olarak bilgi veren Buldan Belediye Başkanı ve S.S. Buldan Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Gülbay, uygulamaya konacak sistem ile su israfının ve sen çok suladın, ben az suladım tartışmalarının önüne geçilmiş olacağını belirterek, bu konuda kendilerine büyük yardımları olan eski Bakan Veysel Eroğlu’na ve DSİ yetkililerine teşekkür etti.

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir