Gardiyanlık Yaptığı Eski Cezaevini Ziyaret Etti

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik tarafından 2011 yılında Adalet Bakanlığından devralınarak restore edilen eski cezaevini, 42 yıl sonra ziyaret eden emekli gardiyan Kazım Göndeslioğlu, el sanatları müzesi olarak kullanılan koğuşları gezerken duygusal anlar yaşadı.

Buldan 26.07.2021, 11:42
Gardiyanlık Yaptığı Eski Cezaevini Ziyaret Etti
banner930

Buldan'da 2005 yılına kadar mahkumları ağırlayan cezaevi, 2011 yılında Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik tarafından Adalet Bakanlığından devralınarak, restore edilen koğuşları el sanatları müzesine dönüştürüldü. Cezaevinde 7 yıl gardiyanlık yapan Kazım Göndeslioğlu, 42 yıl aradan sonra ziyaret ettiği koğuşları gezerken duygusal anlar yaşadı.

Daha sonra Belediye Başkanı Mustafa Şevik'i makamında ziyaret eden Gördeslioğlu, "Burası cezaevi iken 1972-1979 yılları arası gardiyan olarak çalışmıştım. Bugün Buldan dokumasının dünü ve bugünün sergilendiği koğuşları gezerken gözlerime inanamadım. Hem çok sevindim, hem de duygulandım.  Koğuşları gezerken eski günleri yad ettim. Burasını restore ederek koruyan başkan Şevik'e teşekkür ederim" dedi.

Başkan Şevik, 42 yıl sonra Buldan'ı ziyaret eden Gördeslioğlu'na günün anısına buldan dokuması ürünlerden hediye etti. Başkan Şevik, "Belediye olarak, Buldan'ın hatıralarını, kültürel mirasımızı koruyarak kullanmak, yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmağı borç bildik. Eski cesaevi ve hükümet konağı ilk restorasyon projelerimizden. 2011 yılından bu yana başlattığımız restorasyon çalışmalarımız, bir 5 yılılk duraklama döneminin ardından, 2019 yerel seçimleriyle yeniden göreve gelmemizle birlikte kaldığı yerden devam ediyor" diye konuştu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir