Çallı Kadınlara Yol Açtı

Denizlili iş kadını Necla Başoğlu'nun seracılıkta gösterdiği başarı, yaşadığı Çal ilçesindeki 8 ev kadınına da ilham kaynağı oldu.

Çal 12.10.2018, 14:17 12.10.2018, 14:24
Çallı Kadınlara Yol Açtı
banner930

Ev hanımı 2 çocuk annesi Başoğlu, 3 sene önce ziraat odası tarafından düzenlenen seracılık kursuna katıldı ve bir ay süren eğitimin ardından küçük denemeler yaptı. Çevredekilerin "boşuna uğraşma" sözlerine aldırış etmeyen Başoğlu, zamanla işlerini büyüttü ve 2 yıl içerisinde 2 bin 200 metrekare alana 2 sera kurdu. Eşinin de desteğini alan 43 yaşındaki girişimci kadın, dört elle sarıldığı işinde sezonda 30-40 ton domates üretimi yapıyor. Gününün büyük bölümünü serada geçiren Başoğlu'nun bu başarısı diğer ev kadınlarına da örnek oldu. Örnek aldıkları Başoğlu'nun çalışmalarıyla gurur duyan 8 kadın seracılığa adım attı. "Çal'ın kadın seracısı" olarak tanınan Başoğlu, yol gösterdiği hemcinsleriyle tatlı bir rekabetin içerisinde işlerini daha da büyütmeyi hedefliyor.

“Kadınlar Da Seracılık Sektöründe Boy Göstermeye Başladı”

Başoğlu, seracılık kursuna başladığında çevresindeki bazı kişilerin bu işi yapabileceğine inanmadığını söyledi. Geçen sürede herkesi şaşırttığını dile getiren Başoğlu, "Bir kadın olarak geldiğim noktadan gurur duyuyorum. Şu anda iki ayrı seradan sezonda 30-40 ton domates alıyorum. İnsanlar buraya gelip bakınca beni tebrik etti. Daha sonra arkadaşlarım benim gibi seracı oldu. Benden sonra ilçemizdeki diğer kadınlar da seracılık sektöründe boy göstermeye başladı. Buna ön ayak olduğum için çok mutluyum” dedi. Üretim kapasitesini artırmayı hedeflediğini kaydeden Başoğlu, bunun için araştırmalar yaptığını belirtti.

“Kadın Seracı Sayısı 8'e Çıktı”

Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil ise ilçede geçmişte yoğun olarak bağcılık yapıldığını ancak şimdi alternatif ürün olarak seracılığa başladıklarını söyledi. Seracılık serüveninin küçük bir grupla başladığını anlatan Çil, "Şu anda 250 dekarlık bir sera alanımız oluştu. Arkadaşlara yıl boyunca danışmanlarımız vasıtasıyla destek vermeye çalışıyoruz. Özellikle bayan arkadaşlarımız sera işine merak saldı. Kadın seracı sayısı 8'e çıktı. Her gün yeni talepler gelmeye başladı” dedi.

“Bize Cesaret Verdi”

Seracılığa başlayan 38 yaşındaki Hatice Deveci ise kursa gittikten sonra evinin bahçesinde kendi serasını kurduğunu anlattı. Daha sonra serasını bin metrekarelik alana çıkarttığını vurgulayan Deveci, "Bize ışık olan Necla kardeşimize teşekkür ediyoruz, onun sayesinde girişimci olduk. Bize cesaret verdi. Eşim çalıştığı için serayı tek başıma yürütüyorum” diye ifade etti.

Meryem Kocaerkek de seracılığa geçen yıl başladığını ve bu yıl 20 ton domates ürettiğini belirtti. (AA)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir