banner610

banner609

Denizli’nin Devi Uyandı

Denizli’nin saklı cenneti Kısık Kanyonu ilk kez “Süper Vali” olarak anılan rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu ile gündeme geldi. Yazıcıoğlu’nun rafting yaptığı bu kanyon 2011 yılında turizme açıldı. Çal’a 7 kilometre uzaklıktaki Kısık Kanyonu gerek jeolojik yapısı gerekse doğal güzelliği ile yaz-kış ziyaretçilerini bekliyor. Son yıllarda doğal güzelliğiyle Çal Kısık Kanyonu doğa tutkunlarının da uğrak noktası haline geldi.

Çal 31.08.2019, 15:21 31.08.2019, 15:27
Denizli’nin Devi Uyandı
banner858
banner931

Denizli il merkezine 60 kilometre, Çal ilçesine 7 kilometre mesafede Kumral Mesireliği yakınında bulunan Kısık Kanyonu’nun yüksekliği 80 metre, dik yamaçtaki asma köprülü yürüyüş yolu 650 m uzunluğunda olan suyun derinliği 170 santimetredir. Kuzey-güney doğrultusunda yaklaşık 3 km’lik bir mesafe içinde nehir, Menderes Masifi’nin mermerleri içinde açılmış dar ve derin “Kısık Kanyonu” nda yol alır. Mermerler oldukça kırıklı ve karstlaşmış durumdadır. Kanyon giriş ve çıkışı deniz seviyesinden itibaren sırasıyla 760 ve 700 metredir. İçerisi aydınlık ve serin olan kanyon içerisinde Bizans ve Roma dönemine ait antik kaya mezarlar mevcuttur. Büyük Menderesin oluşturduğu bu vadide yer alan kanyon doğa tutkunlarının vazgeçilmez uğrak yeridir. 2011 yılının Ocak ayında turizme açılan kanyon kamp turizmine son derece elverişli olup vadide dağ ve doğa yürüyüşü, trekking ve rafting gibi tüm doğa sporlarını yapmak mümkün.

2 bin 200 metre uzunluğundaki Çal Kanyonu, 2003 yılında dönemin valisi merhum Recep Yazıcıoğlu'nun ilk kez rafting yapmasıyla gündeme geldi. Turizmin geliştirilmesi için hazırlanan proje kapsamında 2011 yılında Çal Kanyonu'na 220 metre uzunluğunda asma köprülü yürüyüş yolu yapıldı. Ziyaretçiler, bu yürüyüş yolunu kullanarak, kanyonda ilerleyerek eşsiz manzaranın tadını çıkarabiliyor. Ayrıca bu alana yakın Kayı Pazarı ve Kumdanlı Köprüsü gibi tarihi yerler de bulunur.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (2)
Niha 2 yıl önce
Bulanik suyun oldugu yer kanyonmu olur
Sermin Tapalı 2 yıl önce
Suyun olduğu her yerde HAYAT Vardır.Ne Güzel Bir yer,sessiz sakin Doğayla başbaşa kalabileceğimiz bir yer.
sanalbasin.com üyesidir