banner609

Denizli’nin Melahat Ablası Çapa Ve Kalemle Fethetti

Denizli’nin Çal İlçesi Hançalar Mahallesinde Melahat Kuzu, köy yaşamında bir eliyle çapayla toprağı işlerken diğer elinde kaleminden dökülen şiir ve manilerle bölgede gönüllere ulaşmayı başardı. 16 yıldır aralıksız şiir ve mani yazan, bölgenin aşık Melahat Ablası olarak tanınan Kuzu, 3’ncü şiir kitabını da çıkartarak sevenleriyle buluşturdu. Ailesinin istememesi üzerine okuyamayan ve içinde uhde kalan evli 4 çocuk annesi Kuzu, yazdığı şiir ve manilerinin yüreğini ferahlatan, mutluluğu ve huzuru tattıran yegane unsur olduğunu söyledi. Yüzlerce şiir ve manisini kitaplarına işleyen Kuzu, sohbetlerini bile şiir ve manileriyle süslemesi ve anlık olarak şiirler yazmasıyla tanınıyor.

Çal 16.09.2020, 17:35 16.09.2020, 17:42 Kahraman Kahraman
Denizli’nin Melahat Ablası Çapa Ve Kalemle Fethetti
banner930

Okutulmayan, okuyamayan kardelenlerden birisi de Melahat Kuzu. Köy yaşamında alın teri ve el emeğiyle toprağı işleyerek eşine destek olan ve çocuklarını okutan Kuzu, okuyamamanın verdiği burukluğu 16 yıldır yazdığı şiir ve manilerle üzerinden atmayı başardı. Birçok edebiyat dostunun yakından tanıdığı, şiirleriyle gönüllere ulaşmayı başaran Melahat Kuzu, 3’ncü şiir kitabını da yayımlayarak sevenleriyle buluşturdu. Sohbetlerinde bile anlık yazdığı şiir ve manilerle insanlarla diyalog kuran kadın şair, bölgenin Aşık Melahat Ablası olarak tanınıyor. Öyle ki, Denizli’de birçok festival veya etkinlikte Melahat Kuzu sahne alarak, şiirlerini ve manilerini okuma fırsatı da buldu. Toprağını ilmek ilmek işleyen Kuzu, sözleri de kalemiyle ilmek ilmek işleyerek Denizli’nin ünlü edebiyatçıları arasında yerini aldı.

“ŞİİR BENİM NEFESİM”

Şiir yazarken, okurken nefes aldığını, mutluluğu ve huzuru bulduğunu söyleyen Kuzu, “Çocukken okulumuzda şiir, tiyatro gibi her türlü etkinliğin içindeydim. Öğretmenim bir şiir okunacaksa, bir konu kitaptan anlatılacaksa hemen beni kaldırır idi. Çok güzel günlerdi. Ancak okulum bittikten sonra öğretmen okulunu kazandım. Maalesef ailem göndermedi. Benim için çok zordu. Çok üzüldüm ama çocuğuz işte nafile. Gidemedik, okuyamadık. İçimde bir uhde kaldı ki, sormayın. Görücü usulü 18 yaşımda eşimle evlendim. Mahallemizden kendisi. Okuldayken ‘Leblebi koydum tasa. Doldurdum basa basa. Benim yarim çok güzel, azıcık boydan kısa’ manisini çok söyler, severdim. Kader öyle yazmış ki, eşimin boyu biraz kısa. En azından bunu önceden hissetmişiz 45 yıllık evliyiz. 4 çocuk annesiyim. 16 yıl önce bahçemde çapa yaparken gerçekten duygulandım. Ağlamaya başladım. ‘Bir garip aşığım dünyanın serveti yoktur gözümde. İnsanca, hakça yaşamak vardır benim özümde’ diyerek ilk şiirim dilimden dökülüverdi. Ardından hiç durmaksızın şiir yazdım, mani besteledim. Nasıl anlatılır bilmiyorum ama sanki nefes almaya başlamıştım. İlk şiirimi de halk önünde Honaz Belediyesinin bir organizasyonunda ilçe merkezinde okudum. O günden bugüne de birçok etkinlikte yazdığım şiirleri okuyorum. Manilerimle coşuyoruz. Bugüne kadar 3 şiir kitabım yayımlandı. İlki Gönül Telimden ismini taşıyor. İkincisi ise, Kırmızı Toprakta Anadolu Kadını, üçüncü kitabımda Çökelez’den Doğan Güneş isminde yayımlandı. Şiirlerimi yayımladığım kitaplarımda bana mutluluk katıyor. Şiirle çok güzel bir hayat yaşıyorum. Ne paraya ne pula değişilmez bu güzellik. Çok fazla şiir yazıyorum. Kendimi de durduramıyorum. ‘Aşık Melahat ezelden Çallı. Elinde kadehi dudağı ballı. İnsan numunesi baya da namlı. Aşığın sözleri dertlere derman.’ Şiirle mutlu oluyor, huzur buluyorum. İnşallah kitaplarımı da şiir dostları beğenir” dedi.

Kaynak: Özkan TOKMAK
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir