Denizli’nin Kanlıçayı 80 Ülkeye Ulaştı

Denizli’nin Çameli ilçesine hayat veren, karlı dağlardan çağlayan kaynak sularıyla beslenen Kanlıçay, besin değeri yüksek serin suları sayesinde, üzerinde kurulu yüze yakın alabalık üretim tesisine ev sahipliği yapıyor. Hem iç piyasasının balık ihtiyacını karşılayan Kanlıçay, hem de 80 ülkeye birinci kalite alabalık ihraç ediyor. Denizli’nin 90 milyon doları bulan balık ihracatında Kanlıçay, önemli bir paya sahip.

Çameli 02.01.2021, 17:59
Denizli’nin Kanlıçayı 80 Ülkeye Ulaştı
banner930

Çameli ilçesinde yılın büyük çoğunluğu kar ile kaplı dağlarından çağlayan kaynak sularının birikmesi ile oluşan Kanlıçay, bölgeye bereket saçmaya devam ediyor. Kanlıçay’ın besin değeri yüksek mineralli serin sularında 100’e yakın alabalık üretim çiftliği,  yıl boyu alabalık üretimi yapıyor. Kanlıçay’ın bol mineralli soğuk suyunun özelliği sayesinde lezzetli ve besin değerinin yüksek alabalıklar, hem iç piyasada hem de dünyada büyük rağbet görüyor. 80 ülkeye yılda 90 milyon dolarlık işlenmiş balık ihracatı yapan Denizli’de Kanlıçay önemli bir kaynak olarak öne çıkıyor.  Çameli ilçesinde Bakanlık tarafından onaylı Yetiştiricilik Belgesi alan Elmalı Mahallesinde 40, Kirazlıyayla Mahallesinde 18, Taşçılar Mahallesinde 20, Arıkaya mahallesinde 2, Gürsu Mahallesinde 4, Sarıkavak Mahallesinde 4, Akpınar Mahallesinde 9  alabalık üretim çiftliği bulunuyor. Kanlıçay’ın toplam alabalık üretimi ise yıllık 1580 ton porsiyonluk, 7 milyon adet yavru yetiştiriliyor.

KANLIÇAL ALABALIKLAR İÇİN CENNET

Verimli  bir alabalık yetiştiriciliği için öncelikle akarsuyun temiz ve bol oksijenli olması gerekiyor. Normalde alabalık tesislerin kurulacağı suyun sıcaklığının 20 dereceyi geçmemesi gerekiyor. Kanlıçay’da suyun sıcaklığı en fazla 16 derece ile uygun ana koşulu sağlıyor. Ayrıca sudaki oksijen miktarı 7 mg/It ortalama uygunluk gösterirken Kanlıçay’da bu oran  8-72 mg/lt arasında değişiyor. Alabalık yetiştiriciliğinde PH değeri 5-5,85 arasında aranırken Kanlıçay’da bu değerler 6-7 aralığında bulunuyor.  Ayrıca ilçedeki arazilerin meyilli olması da bir yandan suya devinim kazandırıyor.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir