Irak'ta Seçimin Galibi Şii Lider Sadr

Irak'ta Sairun Koalisyonu, genel seçimlerden birinci çıkarak mecliste en çok sandalyeye sahip oldu. İran destekli Fetih Koalisyonu ikinciliği, Başbakan Haydar el-İbadi'nin Nasır Koalisyonu ise üçüncü sırada yer aldı.

DÜNYA 21.05.2018, 10:05
Irak'ta Seçimin Galibi Şii Lider Sadr
banner858

Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin nihai sonucuna göre Sairun Koalisyonu, 329 sandalyeli meclise 54 milletvekili gönderdi. Bedir Örgütü lideri Hadi Amiri'nin başkanlık ettiği Fetih Koalisyonu 47 sandalyeyle meclisteki ikinci grup oldu. Nasır Koalisyonu ise 42 milletvekili kazanarak üçüncü sırada yer aldı.

Türkmenler Kerkük'ten 3, Musul'dan 4 ve Salahaddin'den 2 milletvekili çıkarabildi. Kerkük'te seçimlere hile karıştırılarak oylarının KYB'ye kaydırıldığını söyleyen ve günlerdir protestolarına devam eden Türkmenler, yeni mecliste 9 milletvekiliyle temsil edilecek.

Irak yasalarına göre, mecliste en çok sandalyeye sahip olan veya en büyük ittifak grubunu elinde bulunduran hükümeti kurabilecek. Bu durumda, Sadr'ı seçim yarışını kazanan diğer siyasi gruplarla ittifak yoluna itecek. (AA)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir