banner610

banner609

Yüz Yüze Eğitimde Detaylar Netleşti

Milli Eğitim Bakanlığı, tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitime başlanacağını açıkladı. Yüz yüze eğitimde işte yol haritası…

EĞİTİM 03.03.2021, 09:49 Kahraman Kahraman
Yüz Yüze Eğitimde Detaylar Netleşti
banner858
banner931

Milli Eğitim Bakanlığı, yerinde karar sürecine göre eğitim kurumlarının açılma ve uygulama kriterlerini açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında alınan kararlar doğrultusunda her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretimde de il bazlı olarak yerinde karar uygulamasına başlanıldığı ifade edildi. 2 Mart itibarıyla tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitimin başlayacağı belirtilen açıklamada, “Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde yüz yüze eğitim gerçekleştirilecektir” denildi.

Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde ise okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, ilkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada 2 gün, ortaokul 5, 6, 7. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, ortaokul 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, lise hazırlık, 9. 10. 11. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, lise 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde yüz yüze eğitime başlanacağı kaydedildi.

İlkokullardaki 1. sınıflarda türkçe, matematik ve hayat bilgisi, 2. sınıflarda türkçe, matematik ve hayat bilgisi ve yabancı dil, 3. sınıflarda türkçe, matematik, hayat bilgisi, yabancı dil ve fen bilimleri, 4. sınıflarda türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi yüz yüze yapılması planlanıyor. İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullardaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders saati 30 dakika ve teneffüsler 10 dakika olacak şekilde düzenlendi. Okul öncesi eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitimler aralıksız ve bir etkinlik saati 30 dakika olarak yapılacak.

Tüm okul kademelerinde ve sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitime 2 Mart Salı gününden itibaren başlanacağı belirtilen açıklamada, “Liselerdeki sınavlar 8 Mart Pazartesi gününden itibaren tüm illerimizde salgın tedbirleri çerçevesinde yüz yüze gerçekleştirilecektir. Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut kararlar uygulanmaya devam edecektir” denildi.

Ayrıca yüz yüze eğitim kapsamı dışındaki uygulamalarda uzaktan eğitime devam edileceği, yüz yüze eğitime katılımın veli rızasına bağlı olarak gerçekleşeceği ifade edildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir