21 Milyon Liralık Hibe Paraya Kavuştular

Güney Ege Kalkınma Ajansının (GEKA), 2020 yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında 192 proje teklifi sunuldu. 69 proje destek almaya hak kazanırken, 51 milyon TL yatırım gerçekleşecek. Projelere 21 milyon liralık hibe desteği verilecek.

EKONOMİ 16.03.2021, 16:12 16.03.2021, 16:15
21 Milyon Liralık Hibe Paraya Kavuştular
banner858

Güney Ege Kalkınma Ajansının (GEKA), 2020 yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında yürüttüğü Kooperatif ve Birliklerin Rekabet Gücünün Geliştirilmesi, Alternatif Turizm ve Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programlarının değerlendirme süreci sona erdi. Çağrı kapsamında Aydın, Denizli ve Muğla’dan; Kooperatif ve Birliklerin Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Programına 80, Alternatif Turizm Programına 52, Alternatif Turizm Altyapısı Programına 60 olmak üzere toplam 192 proje teklifi sunuldu. Toplamda 69 proje destek almaya hak kazandı.

MARKALAŞMA VE PAZARLAMA KAPASİTELERİ ARTTIRILACAK

Üretim odaklı kooperatif ve birliklerin rekabetçi bir yapıya kavuşturularak bölge ekonomisine olan katkılarının arttırılmasının hedeflendiği “Kooperatif ve Birliklerin Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Mali Destek Programı”nda 32 proje başarılı oldu. Söz konusu 32 projeye toplam 13,2 milyon TL destek sağlanacak. Bu destekle bölgedeki kooperatif ve birliklerin kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi, işleme, paketleme ve depolama süreçlerinin iyileştirilmesi ile markalaşma ve pazarlama kapasitelerinin artırılması hedefleniyor.

ALTERNATİF TURİZM DESTEKLENECEK

Spor, macera ve doğa turizminin yanı sıra termal turizm ve sağlık turizminin geliştirilmesi ile yerel yaşam, yöresel ürünler ve kültürel ögelerin turizme entegre edilmesinin hedeflendiği “Alternatif Turizm Mali Destek Programı”nda ise 18 proje destek alacak. Bölgenin alternatif turizm potansiyelini harekete geçirecek projelerin uygulanmasıyla, Bölgede konaklama yapan ziyaretçi sayısı artarken ortalama konaklama sürelerinin de artacağı ön görülüyor. Uygulanacak 18 proje kapsamında, KOBİ statüsündeki işletmelere toplam 5,3 milyon TL destek sağlanacak. 

Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ile odalar, borsalar vb. kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının uygun başvuru sahibi olduğu “Küçük Ölçekli Altyapı Projelerine Yönelik Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programı”nda 19 proje yaklaşık 15,9 milyon TL mali destek almaya hak kazandı. Projelerle bölgedeki alternatif turizm alanlarının çekiciliğinin ve ulaşılabilirliğinin artırılması sağlanacak. Bunun yanında bu alanlarda alternatif turizm aktivitelerinin çeşitlendirilmesi ile yerel yaşam, yöresel ürünler ve kültürel öğelerin turizme entegre edilmesi için çalışmalar yürütülecek.

69 adet projenin sözleşme imzalamaya hak kazandığı ve toplamda 51 milyon TL’lik yatırımın gerçekleşecek. Projelere 21 milyon liralık hibe desteği verilecek.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir