Bülent Nuri Çavuşoğlu’ndan Tarım Eleştirisi

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, köylülere bir akıllı telefonun bile çok görüldüğünü söyleyerek, "Kendileri lükslerinden bir türlü vazgeçmeyen iktidar sahiplerine göre vatandaşa kuru ekmekten fazlası haram" dedi.

EKONOMİ 11.02.2021, 16:44
Bülent Nuri Çavuşoğlu’ndan Tarım Eleştirisi
banner858

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Milletin Efendisi' diye tanımladığı köylülere bir akıllı telefonun bile çok görüldüğünü iddia eden CHP Denizli İl Bülent Nuri Çavuşoğlu, "Çiftçilerimiz borç yükü altında eziliyor. Traktörlerine, dede yadigarı tarlalarına haciz geliyor. Telefonunu borçla alan çiftçinin tarımsal üretimi de borçla yapıp her şeye rağmen üretime devam etmeye çalışıyor. Yeme gelen zamlarla işin içinden çıkamayan besiciler, karşılayamadıkları maliyetler nedeniyle hayvanını kesime götürüyorlar" dedi.

Döviz fiyatlarının yükselmesiyle birlikte zirai ilaç ve güre fiyatlarının anormal bir şekilde yükseldiğini ancak döviz düşerken bu fiyatların nedense bir türlü düşmediğini belirten Çavuşoğlu, "Dolar 8.5 TL’yken, tonu 2 bin 500 TL olan gübrenin, doların 7.3 TL’ye indiğinde bile fiyatı artarak 3 bin TL’ye kadar çıktı. Bir yılda gübre fiyatları ortalama yüzde 74 arttı. Köylü fiyat artışına yetişemediği için ya gübre atmayacak ya da gübreyi kısacak. Bu durumda azalan üretim nedeniyle hem gıda fiyatları hem de ithalat artacak. İlçe ziyaretlerimizde görüştüğümüz çiftçilerimiz artan girdi maliyetlerine yetişemediklerini söylüyorlar. Çiftçinin gübre fiyatlarına müdahale edilmesi ve gübre başta olmak üzere tarım desteklerinin artırılması, köylünün kullandığı mazottan ÖTV’nin kaldırılması talepleri nedense bir türlü duyulmuyor. Bu kritik dönemde Cumhuriyet Halk Partisi, halk sağlığını tehdit edecek ve ülke ekonomisini krize sürükleyecek bir potansiyel taşıyan COVID-19 salgınına ve buna benzer muhtemel durumlara karşı tarım ve gıda sektöründe gerekli tedbir ve önlemlerin alınması yönünde acil eylem planı önerileri hazırlamıştır” dedi.

BU ACİL TARIM EYLEM PLANI ÖNERİLERİMİZ;

1-Desteklemeler, Tarım Kanunu’na göre tam olarak belirlenmeli (Gayrisafi Milli Hasılanın yüzde 1’inden az olamaz hükmüne göre), bu hesapla ortaya çıkacak ilave destekleme ödemelerinin yapılacağı tarihler açıklanmalı ve bu tarihlere uyulmalıdır.

2-Çiftçilerin üzerindeki bireysel krediler, Ziraat Bankası ve Tarım kredi borçları tamamen silinmelidir.

3-BAĞ-KUR prim borçları olan çiftçilerimizin bu borçları silinmelidir.

4-Üretimde bulunan çiftçilere bu süreçte ücretsiz doğalgaz, elektrik ve su sağlanmalıdır.

5-Tarım ve hayvancılıkta kullanılan elektrik borçları ile tarımsal sulama borçları faizsiz olarak salgın sonuna kadar ertelenmeli, icra takipleri durdurulmalıdır.

6-Üreticinin borçlarından dolayı uygulanan su ve elektrik kesintileri sona erdirilmelidir.

7-COVID-19 salgını nedeniyle mazot, gübre, ilaç gibi ithal ürünlerdeki fiyat artışları gözetilerek yeni destek paketleri organize edilmelidir.

8-Bu süreçte yaşanacak nakit sıkıntısı için üretici çiftçilere kredi desteği verilmeli, çiftçinin kullandığı mazotun KDV ve ÖTV’si kaldırılmalıdır.

9-Gübre destekleri arttırılmalı, tohum ve zirai ilaç temininde üreticiye daha fazla destek sağlanmalıdır.

10-Hazineye ait tarım arazisini kiralayan çiftçilerden 1 yıl kira alınmamalıdır.

11-Belediyeye ait tarım alanlarını kiralayan çiftçilerden bir yıl süreyle kira alınmamalı ve varsa diğer tarım alanları da üretime açılacak şekilde düzenlenmelidir.

12-Geliri düşük olan veya geliri olmayan orman köylülerine her ay nakdi sosyal yardım desteği sağlanmalıdır.

13-KOBİ’lere sağlanan faizsiz ve 5 yıl geri ödemesiz kredi olanakları çiftçilere de sunulmalıdır.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir