Denizli’de Bu Ottan 120 Milyon Lira Kazanacaklar

Denizli'nin kekik üretim diyarı Gözler'de hasat başladı. Türkiye'de kekik üretiminin yüzde 92'sinin karşılandığı ilimizde üreticilerin beklentisi yüksek. Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi gemici, Denizli'de 12-13 bin ton üretim beklediklerini, 55 Milyon Dolar ihracat beklediklerini ve üreticinin 120 Milyon Lira civarında gelir elde edeceğini söyledi.

EKONOMİ 02.07.2020, 09:00
Denizli’de Bu Ottan 120 Milyon Lira Kazanacaklar
banner858

Türkiye'de kekik üretiminin merkezi sayılan ilimizde hasat dönemi başladı. Yüzde 75'i ihraç edilen kekik, mayıs ayının sonunda gerçekleşen don olayından dolayı yüzde 20'lik bir kayba uğradı. Üreticiler ise buna rağmen umutlu. Kekik üreticisi ve Gözler Mahalle Muhtarı Devrim As, bu yıl kekiğin kilogram fiyatının geçtiğimiz yıla oranla biraz daha yüksek olmasını beklediklerini söyledi. As, "23 ve 24 mayısta gerçekleşen don olayı nedeniyle kekik ve ada çayı üretilen yaklaşık 5 bin dekarlık alanda zarar mevcut. Bu nedenle Gözler'de yüzde 20-30 civarı bir kayıp oluşacak. Fiyat olarak beklentimiz 10 Lira ve üzeri. Hasat bu yıl biraz daha erken başladı. Normalde temmuz ayının 4'ü 5'i gibi yapılırdı. Hasadın ardından bilye ve yaprak kısmının çöplerinden ayrılması ile ihracatçının gelip ürünlerini almasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

KEKİĞİN DENİZLİ'YE GETİRİSİ 55 MİLYON DOLAR

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, kekiğin tamamen doğal olduğunu belirterek herhangi bir kimyasal gübre ve zirai mücadele ilacının kullanılmadığını söyledi. Kekiğin Denizli ihracatına 55 Milyon Dolarlık bir katkısının olduğuna dikkat çeken Gemici, Denizli'de üretimin her geçen yıl arttığını vurguladı. Gemici, "Şu an ovalarımızda kekik hasadı başladı. Burada yetiştirilen kekik, 'Bilyalı İzmir Kekiği' diye nitelendirilen bir kekik çeşidi. Bu kekikte yağ oranı biraz daha yüksek. 2020, bizim için zorlu bir yıl. Bu sene ki olumsuz hava koşulları nedeniyle rekoltede yüzde 20 gibi bir düşüş bekliyoruz. Mayıs ortasında gerçekleşen don olayından dolayı zarar var. Bir de bazı bölgelerimiz dolu yağışından etkilendi. Gözler merkezde olmak üzere etrafındaki Güzelpınar, Kurtluca, Akçapınar, Eymir ve Çal; Dağmarmara, Güney Cinderesi ile yaklaşık 148 bin dekarlık alanda kekik üretimi yapılmakta. Çiftçimizin yetiştirdiği kekikten herşey güzel gittiğinde 15-16 bin ton verim elde ediliyor. Türkiye üretiminin yüzde 92'si bu bölgede yetişiyor. İhracatın da yüzde 75'i yine Denizli'den gerçekleşmekte. Bu da 55 Milyon Dolar civarında demektir. Bu meblağın 120 Milyon Lirası da üreticimizin cebine girmekte. Üretilen bu kekikte ne bir kimyasal gübre ne de zirai mücadele ilacı kullanılmadı. Bu anlamda Tarım ve Orman Bakanlığımızın da iyi tarım uygulamalarına biraz daha katkı sağlamasını bekliyoruz" dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir