banner609

Denizli’de Hasat Zamanı

Denizli'nin Tavas ilçesinde ayva hasadı devam ediyor. Ayva satışları çeşit ve kaliteye göre 3.50-4.00 TL arasında alıcı buldu.

EKONOMİ 04.11.2020, 16:26 Kahraman Kahraman
Denizli’de Hasat Zamanı
banner930

Denizli'nin Tavas ilçesinde devam eden ayva hasadına Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Nejdet Demir, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Abdullah Ali Sevin, Tavas Belediye Başkan Yardımcısı Ali Karakaş, Tavas Ziraat Odası Başkanı Süleyman Tozlukoğlu, Tavas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil Nas, teknik personeller ve üreticiler katıldı. Hasat sonunda Demir ve beraberindeki heyet, Süleyman Yağlıca'ya ait işletmeye giderek ayva üretimi ve hasatla ilgili yapılan işlemler hakkında detaylı bilgiler aldı.

Denizli’de 8 bin 969 dekar alandan ayva yetiştiriliyor. Meyve veren yaştaki ağaç sayımız 294 bin 998 adet, meyve vermeyen yaştaki ağaç sayısı 143 bin 357 adet olmak üzere toplam 438 bin 355 ağaçta ayva üretimi yapılıyor. Ayva üretimi ise 6 bin 737 ton. Denizli ayva üretimi bakımından Ege Bölgesinde birinci, Türkiye sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Denizli’de yetiştirilen ayva hoş kokulu, sarı renkli, güzel görünümlü, meyve eti gevrek, sulu, yenildiğinde mayhoş, tadı elma ile şeftali arasında olan ağır bir meyvedir. Son yıllarda kurulan ayva bahçelerinde tercih edilen ağırlıklı çeşit eşme çeşididir. Denizli’de ayva hasadı 18 Ekim itibariyle başlarken halen devam ediyor. Ayva satışları çeşit ve kaliteye göre 3.50-4.00 TL/kg arasında alıcı buldu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir