banner609

Denizli’de Velileri Bilgisayar Çarptı

Uzaktan eğitim sürecinde çocukları için bilgisayar almaya giden veliler şok yaşıyor. Öyle ki, çocuklarının uzaktan eğitimde derse girebilmesi, EBA’ya bağlanabilmesi için bilgisayar almaya giden veliler, fiyatları görünce adeta şok geçiriyor. Denizli’de mağaza mağaza gezen veliler binlerce liralık fiyatları görünce ikinci el bilgisayara yöneldi. Ancak o da çare olmadı. Hem piyasada bilgisayar bulmak zorlaştı hem de fiyatların ikinci elde de uçuk olması ebeveynleri zora sokmaya devam ediyor.

EKONOMİ 02.10.2020, 15:20 Kahraman Kahraman
Denizli’de Velileri Bilgisayar Çarptı
banner858

Koronavirüs nedeniyle eğitim-öğretim uzaktan devam ediyor. Çocuklarının uzaktan internet ortamında derse girmesini sağlamak, EBA’dan derslerine yönlendirmek için veliler, Denizlide de bilgisayar almak için mağazalara akın etti. Öyle ki, iki ve üç çocuğu olanlar uzaktan canlı derslerin çakışması nedeniyle birden fazla evde bilgisayara ihtiyaç duyunca talep hem artı hem de velilere ekonomik olarak büyük bir maliyet doğdu. Bir de hem yoğun talep hem de dövizdeki sert yükseliş nedeniyle bilgisayar fiyatları tavan yapınca velilerde şaşırıp kaldı. Neredeyse iki katına çıkan bilgisayar fiyatları binlerce lirayı bulurken, ikinci el bilgisayar tercih edenlerde fiyatların yüksekliğini görünce şaştı kaldı.

SIKINTI BÜYÜK

Yeğeni için bilgisayar almak amacıyla mağaza mağaza gezdiğini belirten Hasan Uzgur, “Uzaktan eğitimde canlı dersler oluyor. Çocuklarımızın derse girmesi için artık bir evde bir bilgisayar yetmiyor. Hal böyle olunca mağaza mağaza bilgisayar almak için geziyoruz ama fiyatlar çok ama çok yüksek. En özelliksiz bilgisayar bile 4 bin lira gibi bir fiyattan başlıyor. Bazı mağazalarda 6 bin liradan bilgisayar fiyatları başlıyor. Biz dar gelirliyiz. Böylesi bir yükü kaldırmak çok zor. Ancak çocuklarımız için gerekeni yapmaya çalışıyoruz. Allah tüm çocuk okutanların yardımcısı olsun. İkinci el fiyatları da çok yüksek. Bilgisayar açılmakta zorlanıyor ama 1500 lirayla 3 bin lira arasında fiyat etiketleri var. Dahası ikinci el bulmak bile çok zor. Yoğunluk nedeniyle herkes bilgisayar arıyor.  Bir de garantisi yok. Ne yapacağımızı şaşırdık. Yeğenim için bilgisayar bakıyorum ama bu gidişle almak mümkün olmayacak” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir