banner609

Denizli’nin Kırmızı Cennetine Para Yağıyor

Denizli’nin kırmızı cenneti olarak nam salan Irlıganlı Mahallesinde; 14 bin dekar alanı kırmızıya boyayan hicaz narı bahçelerinde hasat devam ediyor. Çiftçinin bu yıl 1. kalite üründe 3,5 lira olan kilogram beklentisi yerine gelmese de rekolte, üreticiyi mutlu etti. Bu yıl 2.75 ile 3 lira arasında hicaz narı fiyat değişirken sadece Irlıganlı’da 30 bin ton rekolteyle yaklaşık 90 milyon lira gelir bekleniyor. Mikroklima iklime sahip bölgede yetişen hicaz narının tat, renk, aroma, kalite ve pestisit kalıntısının olmaması nedeniyle Avrupa ve Rusya başta olmak üzere yaklaşık 80 ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor.

EKONOMİ 05.10.2020, 15:50 Kahraman Kahraman
Denizli’nin Kırmızı Cennetine Para Yağıyor
banner930

Denizli’nin Pamukkale İlçesi  Irlıganlı Mahallesinde bir dönem beyaz altın olarak adlandırılan pamuk ekili alanlar,  14 bin dekar gibi devasa bir alanda Hicaz Narı bahçelerine dönüştü. Öyle ki, mikroklima özelliğine sahip bölgede Hicaz Narı, tad, aroma, renk, çekirdeğinin küçük, etli kısmının doygun, raf ömrünün uzun ve pestisit kalıntısının olmaması nedeniyle başta Avrupa ve Rusya pazarı olmak üzere 80’nin üzerinde ülke tarafından aranan ürün oldu. 1.kalite nar üreten Irlıganlı’da 14 bin dekar alanda ekili olan Hicaz narının üretimi gerçekleşiyor. Bu yıl üreticinin beklediği 3.5, 4 lira olan kilogram fiyatı gerçeğe dönüşmese de verim-rekolte üreticinin yüzünü güldürdü. Geçtiğimiz 25 bin tonları geçen nar rekoltesi bu yıl 30 bin ton civarında bekleniyor. Şuanda ihracatçı firmalar 1. Kalite ürünü 3 liradan alırken, yine kalitesine göre nar fiyatları 2.75 ile 2.85 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Denizli’de sadece Irlıganlı’da üretici kırmızı cennetten bu yıl 90 milyon liralık bir gelir elde etmiş olacak.

“Kalite ve rekolte harika”

Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici ise, bu yılda kalitenin 1 numara olduğunu ve rekoltede rekor beklendiğini vurgulayıp şunları söyledi; “Pamukkale İlçemizin Irlıganlı Mahallesindeyiz. Türkiye’deki 8 tane mikroklima özelliği olan ovalardan birisindeyiz. İlaç kalıntısı olmadan özellikle iyi tarım uygulamaları tekniği ile burada yaklaşık 14 bin dekar alanda Hicaz narı üretiliyor. Bu bölgenin narının kalitesi; iyi tarım uygulamaları ve global geb sertifikasyon eğitimleriyle dünyaya ihraç ediliyor. Kalite hiçbir zaman tesadüf değildir. Emek verilerek yapılan bir üretim ve bu kadar maliyetlere rağmen karşılık bulması, üretimin sürdürülebilir olması lazım. Geçen sene yaşanan iklim olumsuzluklarına rağmen yaklaşık Irlıganlı’da 25 bin ton rekolte gerçekleşti. Bu yıl ise daha üstünde bir rekolte bekleniyor.  İhracatçı firmalar, çiftçilerimizin beklediği fiyatı vermese de rekoltenin iyi olması çiftçimizin de sevinci, mutluluğu oldu. Ben nar hasadının bölgemize, Denizlimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir