banner609

Esnafa Prim Ve Nakit Desteği

Koronavirüs salgınıyla birlikte zor günler geçiren esnafa destekler devam ediyor. Nisan ve Mayıs ayları için lokanta ve kafelere prim ve nakit desteği geliyor. Ücretsiz izne çıkacak personele 1500 lira ödenirken, prim desteği ise 1341 lirayı bulacak.

EKONOMİ 04.04.2021, 15:09
Esnafa Prim Ve Nakit Desteği
banner858

Zorlu pandemi günlerinde başta yeme içme sektörü olmak üzere küçük esnafa hem hibe hem de prim destekleri devam ediyor. Küçük esnafa sağlanan hibe ve kira desteği ile ciro desteğinin başvuru süresi uzatılırken, şimdi de Nisan ve Mayıs ayları için lokanta ve kafelere prim ve nakit desteği geliyor. Takvim'in haberine göre, bunun için TBMM'ye yasa teklifi de sunuldu.

İşte esnaf için uygulanan destekler:

1. Kira ve Hibe Desteği: Basit usulde vergilendirilen küçük esnaf (Terzi, kantinci vs.) yararlanacak. 3 ay boyunca ayda 1.000 lira hibe desteği; ayrıca yine 3 ay boyunca aylık büyükşehirlerde 750 lira, diğer şehirlerde 500 lira kira desteği verilecek. Desteğe başvurular 30 Nisan'a kadar e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

2. Normalleşme Desteği: Kısa Çalışma Ödeneği'nin bitmesiyle normal çalışmaya geçen işletmeler yararlanabilecek. İşçi başına 1.341,56 lira prim desteği verilecek. SGK ödemelerinden mahsup edilecek.

3. Kafe ve restoranlara nakit desteği: Normalleşme desteği alamayan kafe ve restoranlar denetlenecek. İşçilerin 1.341,56 TL'lik prim desteğinin dışında ücretsiz izinde olanlar için çalışan başına 1.500 lira ödenecek. Başvurularla ilgili detaylar henüz netleşmedi.

4. Ciro Kaybı Desteği: Pandemi dolayısıyla kısıtlamalardan etkilenen ve cirosu 3 milyon liranın altında olup 2020 yılında yüzde 50 ve fazla kayıp yaşayan lokanta restoran ve kafeler yararlanacak. Kayıp cironun yüzde 3'ü ödenecek. Bu rakam 2 bin liradan az, 40 bin liradan çok olmayacak. Desteğe başvurular 30 Nisan'a kadar e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir