banner609

Gülizar Biçer Karaca: “Denizli’de Okul Malzemeleri Satan Esnaf Zararda”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’de okul malzemesi, forma, çanta, kırtasiye malzemeleri satan esnafın sorunlarını yerinde dinledi. Karaca tüm esnafın okulların açılmamasından dolayı sıkıntı yaşadığını, kredilerini ödemekte zorlandığını, erteleme beklediğini dile getirdi.

EKONOMİ 25.09.2020, 14:32 Kahraman Kahraman
Gülizar Biçer Karaca: “Denizli’de Okul Malzemeleri Satan Esnaf Zararda”
banner858

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; Kaleiçi-Bayramyeri, Saltak, Çaybaşı ve Pamukkale Üniversitesi yerleşke yakınındaki Kınıklı esnafının üniversite ve okulların yüz yüze eğitime başlamaması nedeniyle yaşadıkları sorunları ve talepleri dinledi. Karaca tüm esnafın okulların açılmamasından dolayı sıkıntı yaşadığını, kredilerini ödemekte zorlandığını, erteleme beklediğini dile getirdi. Karaca, “Okulların açılmamasından esnafımız olumsuz etkilendi. İşyerlerinin çoğu kapanmış, kredi çeken esnafımız, kredisini ödeyemeyecek durumda... Esnafın halini görmezden gelemeyiz.  Devletin kendi alacağından fedakarlık yapması gerekir” dedi. Karaca, özellikle okul malzemeleri ve kıyafetleri satan esnafın durumuna dikkat çekerek, “Okul malzemeleri, kırtasiye ve kıyafet satan esnaf okulların açılmamasından iki kat fazla etkilendi. Tek bir forma satışının ardında 12 alt sektör ve çalışanı var. Mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyorlar” diye konuştu.

“BİZİ ÇOK SIKINTILI GÜNLER BEKLİYOR”

Denizli’de 200’ün üzerinde devlet okulunun formalarını satan esnaf ise, “Milli Eğitim Bakanlığı, hep okullar açılacakmış gibi açıklamalarda bulundu. 3. aydan beri tüm okul formalarının üretimini yaptık, teminini sağladık, mağazamıza getirdik. Bugün geldiğimiz noktada normal zamandaki işlerimizin ancak %5’ini yapabildik. Normal zamanda günlük 600-700 civarı müşteri gelirdi. Şimdi toplasan 10 müşteri ancak geldi. Hazırladığımız ürünlerin hepsi elimizde kaldı. 9.aydan itibaren sıralı çeklerin ödemesi var. Bu çekleri ödememiz mümkün değil.   Bunun iki çözümü var. Ya okullar açılacak ya da çek, vergi ve kirada finansman destek sağlanacak. Bunlar yapılmazsa bizi çok kötü, çok sıkıntılı günler bekliyor” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir