banner609

Hüseyin Çiloğlu: “Jeotermal Altın Bir Fırsat”

Amadeus Resources Enerji Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, Türkiye'nin kaynaklarıyla altın bir fırsat yakaladığını söyleyerek, “Yenilenebilir temiz enerji olarak tanımlanan rüzgar, güneş ve jeotermal enerji kaynaklarına sahip ülkelerin enerji üretiminde fosil yakıta olan bağımlılıkları her geçen gün azalıyor. Otoritelere göre Türkiye, zengin yenilenebilir enerji kaynakları ile 'altın bir fırsat' yakalamış durumda. Büyük bir potansiyele sahip olan ülkemiz, bu üç temiz enerji kaynağına hızlıca yatırım yaparak, enerjideki dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor” dedi.

EKONOMİ 01.09.2020, 15:58 Kahraman Kahraman
Hüseyin Çiloğlu: “Jeotermal Altın Bir Fırsat”
banner930

"Doğru projelerle kullanılan jeotermal enerji, sağlığa ve çevreye zarar vermeyen temiz ve güvenilir enerji kaynaklarından biri. Kulaktan dolma ve doğruluğu araştırılmayan bilgiler maalesef sadece ülkemize zarar verir. Bu nedenle özellikle Ege Bölgesi'nin son derece zengin olduğu jotermal enerji hakkında doğru bilgi edinmek önemli." dedi.

“DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAYI HEDEFLİYOR”

Türkiye'nin kaynaklarıyla altın bir fırsat yakaladığını söyleyen Çiloğlu, "Yenilenebilir temiz enerji olarak tanımlanan rüzgar, güneş ve jeotermal enerji kaynaklarına sahip ülkelerin enerji üretiminde fosil yakıta olan bağımlılıkları her geçen gün azalıyor. Otoritelere göre Türkiye, zengin yenilenebilir enerji kaynakları ile 'altın bir fırsat' yakalamış durumda. Büyük bir potansiyele sahip olan ülkemiz, bu üç temiz enerji kaynağına hızlıca yatırım yaparak, enerjideki dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor." dedi.

"POTANSİYELİ VERİMLİ KULLANMALIYIZ"

Türkiye’de özellikle jeotermal kaynakların yüzde 80'ine yakınının bulunduğu Ege Bölgesi’nde potansiyelin verimli kullanılması gerektiğinin altını çizen Amadeus Resources Enerji Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, fosil yakıtlardan enerji üretiminin, soluduğumuz havadan, iklim değişikliğine kadar pek çok olumsuz faktöre yol açtığına vurgu yaptı.

“MAKALELERİ REFERANS ALMAK ŞART”

Ege Bölgesi'nde bolca bulunan jeotermal kaynakların gerekli hassasiyet gösterildiği takdirde çevre dostu enerji kaynaklarından biri olduğunu söyleyen Çiloğlu, "Yerli ve yenilenebilir bir enerji olan jeotermal enerji, aynı zamanda üretilen birim elektrik enerjisi başına çevreye ve sağlığa en az zarar veren enerji türleri arasında yer alıyor. Ancak jeotermal enerji ile ilgili de çok sayıda doğru bilinen yanlış bulunuyor. Kulaktan dolma ve kim tarafından üretildiği bilinmeyen bilgilere kesinlikle itibar etmemek gerekiyor. Bu yanlışların önüne geçmek için bilimsel makaleleri referans almak şart." diye konuştu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir