banner610

banner609

Kredi Borcu Olanlar Dikkat! 15 Banka Kredi Borçlarını Erteledi

Koronavirüsü kapsamında ülke genelinde ekonomik tedbirler alınmaya devam ediyor. 15 banka kredi borçlarını ertelenmesine karar verdi.

EKONOMİ 24.03.2020, 18:34 Kahraman Kahraman
Kredi Borcu Olanlar Dikkat! 15 Banka Kredi Borçlarını Erteledi
banner930
banner931

Koronavirüsü salgınının ardından ekonomik sıkıntıların çözümü için önlemler alıyor.  Kamu bankalarının kredi borçlarını ertelemesinin ardından İş Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Akbank ödemeleri erteleme kararı alarak destekte bulundu. Böylelikle 7 banka kredi borçlarını erteledi. İş Bankası, ödemeleri 3 ay boyunca erteledi. Ziraat Katılım'dan ise ticari ve bireysel müşterilerin 31 Mart'a kadar ödenmesi gereken taksit, kar payı ve anapara ödemelerini öteleyecek. Ardından Vakıf Katılım ise 30 Haziran'a kadarki taksit ödemelerinde esneklik sağlanacağını açıkladı. Akbank, talep olması halinde ödemelerin mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar ötelenebileceğini ifade etti.

Kredi borçlarını ertelenmesine 8 banka daha katıldı.

Emlak Katılım, bireysel ve kurumsal müşterilere 31 Mart'a kadar yapılması gereken taksit, kar payı ve anapara ödemelerine erteleme imkanı sunacak. Denizbank ise bireysel ve ticari müşterilerden talep edenlerin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar ötelenebilecek. Garanti BBVA, müşterilerin ihtiyacına göre, kredi anapara, faiz ve taksit ödemelerini, herhangi bir ek koşul aranmaksızın 30 Haziran'a kadar öteleme imkanı sunuyor. QNB Finansbank, kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler, ödeme sıkıntısı çekmeleri durumunda bankaya başvurarak kredi anapara, faiz ve komisyon ödemelerini 3 ay erteleyebilecek. Yapı Kredi, bireysel ve tüzel müşterilerin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri, talep edilmesi halinde, mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar öteleneceği ifade etti. Kuveyt Türk ise, koronavirüs salgınından etkilen sektörlerde faaliyet gösteren tüzel müşterilerin ihtiyaç duyması ve talep etmesi halinde Nisan ayı sonuna kadar olan taksit ödemeleri Haziran ayına öteleneceğini açıkladı. Eximbank, ihracatçıların daralan talepten veya virüsün yayılmasını engellemek için ülkelerin uyguladığı kısıtlamalardan etkilenmemeleri için Türk Eximbank'ın TCMB kaynaklarından ve kendi kaynaklarından kullandırdığı kredilerin vadesi Haziran sonuna kadar gelecek kredi geri ödemelerinde firmaların talepleri doğrultusunda 3 ile 6 aya kadar uzatılacağını belirtti. TEB ise kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler, koronavirüs salgını nedeniyle ödeme sıkıntısı çekmeleri durumunda başvuruda bulunarak 30 Nisan'a kadar olan anapara ve faiz ödemelerini aynı koşullarla 3 ay erteleyebileceğini açıkladı.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)