MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı: “Konkordato İlanları Görebiliriz”

Makine Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarı, döviz kurlarında son dönemde yaşanan hızlı düşüşün makina imalat sektörünü zor duruma düşürdüğünü söyledi. Sarı, Merkez Bankası’nın kurlarda sürdürülebilirliği sağlayacak adımlar atmasını beklediklerini ifade etti. Düşük kurun ihracatta rekabeti olumsuz etkilerken, ithalatı artırdığını belirten Sarı, “Sanayici dalgalı kur yüzünden kan kaybediyor. Kar etmeyi bırakın, sermayesinden harcıyor. Döviz kurları bu seviyede devam ederse sanayiciler arasında konkordato ilanları görebiliriz” dedi.

EKONOMİ 10.02.2021, 11:19
MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı: “Konkordato İlanları Görebiliriz”
banner858

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 17’ye kadar yükseltmesinin ardından kurlarda yaşanan sert düşüşün birçok sektör gibi makine imalat sektörünü de sıkıntıya düşürdüğünü söyleyen MAKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarı,  iş dünyası için kurların sürdürülebilir değerlerde olmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Döviz kurlarındaki düşüşün makro ekonomik dengeler için olumlu olduğunu ifade eden Sarı, “Döviz kurundaki düşüş enflasyonu, milli gelirin dolar bazında değerini ve dış borç ödemelerini olumlu etkiliyor,  buna karşılık reel sektörün ve ihracat yapan sanayicinin sıkıntısı giderek artıyor. Makine imalat sektörü olarak siparişlerimizi Dolar’ın 8.30, Euro’nun ise 9.5 TL bandında olduğu dönemlerde aldık.  İthal girdileri işleyip ürünü ihraç edeceğimiz dönemde kurlarda ciddi düşüş yaşandı. Bu düşüş tüm planlarımızı alt üst etti. Hammadde ve ara mal fiyatlarında düşüş yaşanmazken gelirlerimizde ciddi kayıplar oldu. Döviz kurundaki düşüşe yeni yıl nedeniyle işçilik maliyetlerindeki artışlarda eklenince yatırım planları yapan makine sanayicileri sermayesini tüketmeye başladı” diye konuştu.

KONKORDATO İLANLARI GÖREBİLİRİZ”

Makine imalat sektörünün düşük kurlar nedeniyle kan kaybettiğine vurgu yapan Sarı, “Denizli’de makine imalat sektörü olarak 2021 yılına ihracatını en fazla artıran sektör olarak girdik. Ocak ayı ihracatımızı geçen yıla göre yüzde 51 artırdık. Fakat düşük kur nedeniyle gelecek aylar için aynı umudu taşıyamıyoruz. Düşük kur sanayiciyi eritiyor. Sanayici kar etmeyi bırakın, sermayesinden harcıyor. Döviz kurları bu seviyede devam ederse sanayiciler arasında konkordato ilanları görebiliriz. Merkez Bankası yönetiminden kurda gerçekçi ve sürdürülebilirliği sağlayacak, ihracatta rekabet gücümüzü koruyacak, ithalatın artmasını önleyecek adımları zaman geçirmeden atmasını bekliyoruz. Döviz alım limitleri artırılarak kurda öngörülebilir, hızlı iniş çıkışları önleyecek kararların hayata geçirilmesini istiyoruz dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir