banner609

Markette Rakamı Gören Şaştı Kaldı! Denizli’de Fiyatları Yarıya Düştü

Koronavirüs salgını yurt dışına ihracat yapan yumurta üreticisini vurdu. Denizli’de üretici salgın nedeniyle İran, Irak, Azerbaycan, Kuveyt, Katar ve Suriye'ye yumurta gönderemedi. Tavukların bir kısmı kesime gönderilirken ihraç fazlası yumurta nedeniyle iç piyasada koli fiyatı 14-22 lira bandından 6-8 liraya kadar düşdü.

EKONOMİ 16.03.2020, 10:12 16.03.2020, 10:14 Kahraman Kahraman
Markette Rakamı Gören Şaştı Kaldı! Denizli’de Fiyatları Yarıya Düştü
banner930

Denizli Tarım İl Müdürlüğü verilerine göre yaklaşık 6 milyon adet tavuk bulunurken günlük 5.5 milyon adet ise yumurta üretimi mevcut. Denizli’de tavukçuluk sektöründe onlarca firma bulunuyor. İç piyasanın yanı sıra Denizli önemli bir yumurta ihracatçısı. İran, Irak, Azerbaycan, Kuveyt, Katar ve Suriye başta olmak üzere birçok ülkeye yumurta ihracatı gerçekleştiriyor.

Ancak Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs nedeniyle ihracat durma noktasına geldi. Bu durum yumurta üretimi yapan firmaları ekonomik olarak derinden sarstı. Tavukların bir kısmı kesime gönderildi. İhracat fazlası yumurta nedeniyle markette 14-22 lira olan yumurta fiyatı 6-8 liraya kadar geriledi. Yumurta adedini 36 kuruşa mal ettiklerini belirten üretici, 3-4 lira zararına ürün sattığını belirterek bu durumun sürdürülebilir olmadığını, sektörün kriz içinde olduğunu söyledi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir