banner610

banner609

Müjdat Keçeci, “Corona Virüsü Denizli Tekstilini Canlandırdı”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Çin’deki Corona virüsü sonrasında Denizli’deki tekstil sektörümüzde bir canlanma söz konusu. Birçok sanayicimizin siparişleri dolmuş durumda, önümüzdeki günlerde kapasite kullanım rakamlarında artış bekliyoruz” dedi.

EKONOMİ 28.02.2020, 15:52 Kahraman Kahraman
Müjdat Keçeci, “Corona Virüsü Denizli Tekstilini Canlandırdı”
banner858
banner931

TÜİK'in yaptığı duyuruya göre, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2019 yılı dördüncü çeyreğinde % 6 artarken yıllık bazda büyüme %0,9 düzeyinde gerçekleşti. Üretim yöntemine göre dört dönem toplamıyla elde edilen yıllık GSYH, zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2019 yılında bir önceki yıla göre %0,9 arttı. Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH, 2019 yılında bir önceki yıla göre %14,9 artarak 4 Trilyon 280 Milyar 381 Milyon TL oldu. Kişi başına Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2019 yılında TL bazında 51. 834 TL ABD doları cinsinden 9.127 $ olarak hesaplandı.

Keçeci: İhracat ve Sanayiye Dayalı Bir Büyüme, Sağlıklı Büyümedir

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “2019 yılında %0,9’luk bir büyüme rakamını çok da tatmin edici bulmuyorum ancak yılın son çeyreğindeki %6,0’lık büyüme rakamı, olması gerek bir rakam. Ülkemizdeki nüfus artışına ve istihdam rakamlarımıza baktığımızda yıl bazında %0,9 değil %6’dan daha yüksek olmalı.  Büyüme rakamlarına ve kapasite kullanım oranlarımıza baktığımızda olumlu yöne giden bir tablo görüyoruz. Pozitif yönlü ilerlemenin devamının gelmesini temenni ediyoruz. Çin’deki Corona virüsü sonrasında Denizli’deki tekstil sektörümüzde bir canlanma söz konusu. Birçok sanayicimizin siparişleri dolmuş durumda, önümüzdeki günlerde kapasite kullanım rakamlarında artış bekliyoruz” dedi.

Bir sanayici olarak yatırımların çok düşük noktalarda seyrettiğini belirten Keçeci, “En büyük sinerji kaynağımızın da ihracat olduğuna inanıyorum. Yatırım gücümüzün olması için ihracata ve sanayi üretimine mutlak surette önem vermeliyiz. Böyle bir büyümenin sağlıklı bir büyüme olmadığını düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte de düşük faiz oranlarının devam etmesinin yatırımcıya güven sağlayacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)