Nilgün Ök, “Vatandaşların Mağduriyetleri Giderilecek”

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, ekonomik alanda önemli adımların atıldığı “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Milletvekili Ök, teklif sahibi olduğu ve TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan 196 Sıra Sayılı Kanunun, toplumun her kesiminden gelen talep ve öneriler doğrultusunda, millete daha iyi hizmet verebilmek amacıyla ve ayrıca gündemdeki korona virüsünün sebep olduğu vatandaşların mağduriyetlerini gidermek üzere hazırlandığını söyledi.

EKONOMİ 25.03.2020, 16:42 25.03.2020, 19:11
Nilgün Ök, “Vatandaşların Mağduriyetleri Giderilecek”
banner858

Kanun hakkında açıklamalar yapan AK Parti Denizli Milletvekili Ök; “En düşük emekli maaşı 1.500 TL olacak ve Nisan Ayında emeklilerimizin hesabına yatırılacak. Kredi borcu yüzünden takibe düşenler, borçlarını yeniden yapılandıracak ve bunlar siciline işlenmeyecek. Aynı zamanda bankaların kara listelerinden de çıkarılacak” ifadelerini kullandı.

“İstihdamı Artırmak ve İşgücü Kaybını Önlemek İçin Desteklerimiz Devam Ediyor”

Milletvekili Ök; “AK Parti olarak, işverenlerimizin işgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumak ve artırmak amacıyla, 2020 yılında da sektör ayrımı yapılmaksızın asgari ücret desteğine devam ediyoruz. Bu kapsamda 7 Milyar TL destek sağlayacağız. Yine çalışan vatandaşlarımızı mağdur etmemek ve korona virüsün iş gücü üzerindeki olası etkilerini bertaraf etmek adına, Kısa Çalışma Ödeneği şartları kolaylaştırdık. Kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olma şartını esnettik. 600 günü 450 güne, 120 günü de 60 güne indirdik. İşverenlerimiz için mevcut istihdamı koruma şartı da getirdik” dedi. Ayrıca, işçilerin ücret kaybının ve işletmelerin işgücü kaybının en aza indirilmesi ile işletmelerin değişen şartlara ve olağanüstü durumlara uyum yeteneğinin artırılması amacıyla, telafi çalışması süresinin iki aydan dört aya çıkarıldığını belirtti.

“Piyasaya 360 Milyar TL’lik Yeni İmkân”

Milletvekili Ök, başta KOBİ’ler olmak üzere, teminat eksikliği nedeniyle finansmana erişimi kısıtlı olan firmalara destek sağlamak ve Kovid-19 Virüsünün yarattığı olumsuz etkileri giderebilmek adına, Kredi Garanti Fonu limitinin 25 Milyar TL’den, 50 Milyar TL’ye çıkartıldığını ve böylelikle piyasada yaklaşık 360 Milyar TL’lik yeni imkân yaratıldığına dikkat çekti. Ök, getirilen düzenleme ile KGF kredilerinden herkesin yararlanabilmesinin önünün açıldığını, firmaların yanına gerçek ve tüzel kişiler yani küçük esnaf ile ticari işletmelerin de eklenerek şahısların da krediye erişiminin sağlandığını bildirdi.

“Yargılamalar 30 Nisan’a Kadar Durduruldu”

Açıklamalarına devam eden Milletvekili Ök, yargılamalara ilişkin bütün sürelerin 30 Nisan’a kadar durdurulduğunu, ülke genelinde duruşmaların ertelenmesi gibi diğer konularda ise Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na yetki verildiğini ve bu süreçten dolayı hiçbir vatandaşın hak kaybı yaşamayacağını belirtti.

“Tüfek ve Tabancaların, Reklam ve Tanıtımları Yapılamayacak”

İnternet üzerinden her türlü tüfek ve tabancaların satışını ve reklamını yasakladıklarını söyleyen Milletvekili Ök; “Ayrıca yasadışı silah satışının cezalarını da ciddi oranda arttırdık” dedi.

“Dernekler Kanununa Düzenleme”

Ök; “Dernekler Kanunu'nda değişikliğe gidilerek, derneklerle ilgili her türlü kayıt, iş ve işlemlerin elektronik ortamda yapılabilmesinin ve vatandaşlarımızın istedikleri takdirde, dernek üyeliklerinden çıkış işlemlerini de e-devlet üzerinden yapabilmelerinin önünü açtık” ifadelerini kullandı.

“Gazilerimiz Başımızın Tacı”

Milletvekili Ök; “Bu vatan için çekinmeden canını ortaya koyan gazilerimizin haklarında düzenlemeler yaptık. Gazilerimize gazilik maaşının yanında, çalışmış olmaları halinde ikinci bir emeklilik aylığı almaları hakkındaki çalışma süre ve şartlarında iyileştirmelerde bulunduk. İkinci aylık için mevcutta var olan 7200 prim ödeme günü ve 65 yaş şartını kaldırıp, 5000 prim ödeme günü ve 20 yıllık sigortalılık süresi getirdik” dedi.

Ök; “Dünyada yaşanan olağandışı ekonomik gelişmeler ile Ülkemizin de içinde bulunduğu pek çok ülkede ekonomik faaliyetlerin yavaşlamasına sebep olan korona virüsünün olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesine katkı sağlamak istiyoruz, Bu sebeple ticari hayatın devamını mümkün kılmak amacıyla, 1.3.2020 tarihinden 30.6.2020 tarihine kadar işleyecek işyeri kira bedelinin ödenmemesinin kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacağını hüküm altına aldık” dedi.

“Doğal Afet Sonucu Zarar Gören Vatandaşlarımıza Destek Oluyoruz”

Milletvekili Ök; “Kanun ile doğal afet ve mücbir sebepler sonucu zarar gören yerlerde, işletmelerimizin ve vatandaşlarımızın ödemek zorunda oldukları doğalgaz, elektrik borçları ve zorunlu bedellerin 1 yıla kadar ertelenmesine imkân sağlıyoruz” dedi.

“Birlikte Başaracağız”

Ülke olarak çok güçlü olduğumuzu, birlik ve beraberlik içerisinde aşamayacağımız engel olmadığını söyleyen Ök, “Devlet olarak, insanımızın zarar görmemesi için her türlü önlemi alıyoruz ve almaya devam edeceğiz. Bu süreçte vatandaşlarımızın da üstüne düşeni yapıp, yetkili mercilerin açıklamalarını dikkate alarak, evlerinde kalmaları çok büyük önem arz ediyor” dedi.

Milletvekili Ök; “Vakıfların kira gelirlerini düzenlemeden yenilenebilir enerji kaynak alanlarının düzenlenmesine, turizm tesislerinden yasadışı bahise kadar pek çok düzenlemenin de yer aldığı kanunun, hepimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir