banner610

banner609

1500 Yıllık “Amuled” Denizli’den Çıktı

Denizli Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından Denizli’de Tarihi Eser Kaçakçılığı önlenmesi amacıyla yönelik operasyonlar yapıldı. Operasyonda tarihi eser olabileceği değerlendirilen üzerinde değişik altın yaldızlı motiflerin olduğu el yazması 2 adet kitap bulundu.

GÜNDEM 09.04.2019, 12:41
1500 Yıllık “Amuled” Denizli’den Çıktı
banner858
banner931

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince yürütülen çalışmalar doğrultusunda Denizli’de Tarihi Eser Kaçakçılığının önlenmesi amacıyla son bir hafta içerisinde ekiplerce operasyonel çalışmalar başlatıldı. Denizli’de tarihi eser kaçakçılığının önlenmesi amacıyla yurt içinde ve yurt dışında haksız kazanç elde etmek isteyen ve kültür varlıklarını yasadışı satışa sunmak isteyen şüpheli şahıslar ekiplerce takibe alındı. Görevli ekiplerce takibe alınan ve tarihi eser kaçakçılığı yapabileceği değerlendirilen şüpheli şahıslar ve kullandıkları araç gerekli tertibat alındıktan sonra durduruldu. Yapılan kontrollerde durdurma esnasında şahısların gizlemek amacıyla üzerlerine aldıkları naylon poşet ve peçeteye sarılı tarihi eser olabileceği değerlendirilen üzerinde değişik altın yaldızlı motiflerin olduğu el yazması 2 adet kitap bulundu.

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümü profesörü tarafından her iki kitap üzerinde yapılan ön incelemede el yazması ciltlemesi deri sayfaları erguvan renkli papirüs yapraklardan oluşan ve 6.yy dönemine ait 1500 yıllık saray tarafından kullanılan orijinal ve tarihi eser kitapların, İsa’nın monogamının bulunduğu, 8 kollu haç ve 8 kollu yaldız tasvirlerinin görüldüğü, eserlerin İsa'dan koruma dilenmesi için hazırlanmış, genellikle hastalık, kemgözler ve çeşitli hastalıklardan korunma sağladığına inanıldığı ve AMULED olarak adlandırılan Mısır menşeili eserler oldukları yönünde rapor düzenlendi. Ele geçirilen kültür varlıklarının Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu kapsamında olduğu bildirildi.

Yorumlar (0)