banner609

Çardak’tan Kalkan Uçaklar Denizli’yi Havadan Aşılayacak

Denizli’de yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığı ile mücadele kapsamında 15 Ekim tarihinde Çardak Havalimanından kalkan uçakla havadan aşılı yemler doğal yaşam alanlarına bırakılacak. Denizli’de görülen tilki kaynaklı kuduz hastalığının ise bu yöntemle kontrol altına alınması planlanıyor. Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada doğal alanda kuduz aşısı yemlerinden vatandaşların kaçınmaları uyarısı yapıldı.

GÜNDEM 15.10.2019, 15:01 Kahraman Kahraman
Çardak’tan Kalkan Uçaklar Denizli’yi Havadan Aşılayacak
banner858

Tarım ve Orman Bakanlığınca Avrupa Birliği'nin desteği ile "Türkiye'de Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşı Temini" projesi kapsamında yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının görüldüğü ormanlık ve kırsal alanlara 3 yıl süreyle yılda iki kez olmak üzere toplam altı dönem aşılama çalışması yürütülecek. Her bir dönemde 4,5 milyon, toplamda 27 milyon aşılı yem ile aşılama çalışması yapılacak. 2019 yılı sonbahar aşılama kampanyası 15 Ekim Salı günü sabah saat 08:00’den itibaren Çardak Havalimanından kalkan uçaklarla başlayacak. Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimleri denetiminde yapılacak olan aşılamalar ormanlık alanlara uçaktan aşılı yem atılması şeklinde gerçekleştirilecek.  Yaban hayatının şehirler ile daha içli dışlı olması nedeniyle sokak köpeklerinden tilkilere bulaşan hastalığın, tilkiler arasındaki varlığını sürekli kılmaktadır. Denizli’de görülen tilki kaynaklı kuduz hastalığının ise bu yöntemle kontrol altına alınması planlanıyor.

Vatandaşlara Uyarı!

İnsanlar için zararlı olmayan aşılı yemler özellikle tilkiler için geliştirildiğinden yaban hayatında bulunan diğer hayvanların aşılı yemi yemesinin bir zararı olmadığı ifade edildi. Ancak temas edildiği takdirde insan kokusu sineceğinden yemin tilkiler için çekiciliği azalmaktadır. Açılan kapsülle temas eden kişilerin önce kapsülle temas eden vücut bölgelerini su ve sabunla yıkamaları ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekiyor.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir