Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Coronavirüs Tedbirlerini Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Yeni eğitim-öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacak. "29 Mayıs Cuma günü, cuma namazıyla birlikte uygun camilerden başlayarak camileri ibadete açıyoruz" dedi.

GÜNDEM 18.05.2020, 21:35
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Coronavirüs Tedbirlerini Açıkladı
banner858

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. “Ülkemizin bu konudaki başarılı çalışmaları dünya çapında model olarak kabul edilir hale gelmiştir. Artık korona virüs veya benzeri salgın hastalıklara karşı eskisinden daha hazırlıklı durumdayız” diyerek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her gün şeffaf bir şekilde kamuoyumuzla paylaşılan veriler yeni hasta ve ölüm oranın belirli bir düzeyde yatay çizgiye geçtiğini gösteriyor. Halbuki bizim bu çizgiyi aşağı doğru sürdürmemiz, yeni vaka sayısın en kısa sürede kesmemiz gerekiyor. Bunu başarmak 83 milyon olarak bizim elimizdedir. Hayata geçirmeye başladığımız normalleşme takviminin sürmesi, ancak vaka sayısının çok daha aşağıya inerek sıfırlanmasıyla mümkündür. Şayet salgının seyrinde olumsuz yönde bir gelişme olursa bazı tedbirleri çok daha sert şekilde yeniden uygulamak durumunda kalabiliriz. Vatandaşlarımızdan hem kendi sağlıkları, hem de toplum huzuru, hem ekonominin çarklarının dönmesi için belirlenen kurallara uymasını tekrar tekrar rica ediyorum. Bu her birimizle özellikle destek vermemiz gereken kurallara riayet etmemiz gereken, dikkatini ve hassasiyetini korumasıyla neticeye ulaşabileceğimiz bir mücadeledir. Tek bir ihmalin dahi ağır sonuçlar ortaya çıkarabildiği bu süreci kendimizin ve evlatlarımızın güvenli geleceği için hep birlikte sahiplenmeliyiz” dedi.

“ÇAY HASADI İÇİN YOLA ÇIKABİLECEKLER”

Normalleşme sürecini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanı yardımcımızın koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kurumlarımızın işbirliğiyle hazırladığımız normalleşme takvimini adım adım hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta berber, kuaför, güzelik salonu gibi işletmeler ile giyim eşyası, ayakkabı, çanta zücaciye ürünlerin satıldığı yerler faaliyete geçti. Aradan geçen dönemde bazı illerimizdeki küçük sıkıntılar dışında genel olarak bu uygulamanın sorunsuz yürüdüğünü görüyoruz. Bir önceki hafta şehirler arası giriş çıkış yasağını kaldırdığımız 7 ilimize geçtiğimiz hafta 9 ilimizi daha ilave etmiştik. Bu aynı zamanda hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması yapılan illerin aynı ölçüde azalması haline geliyor. Halen 15 ilimizden Cumartesi gününden bu yana devam eden sokağa çıkma kısıtlamasına riayet eden vatandaşlarımıza sabırları ve anlayışları için teşekkür ediyorum. Çay hasadı için Karadeniz'e gitmek isteyen vatandaşlarımız izinlerle yarın gece sokağa çıkma kısıtlamasının bitmesiyle yola çıkabileceklerdir. Ülkemizin önemli bir üretim kalemi olan çay hasadının sıkıntısız gerçekleşmesini sağlayacağız. Aynı şekilde tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret faaliyetleriyle ilgili her hususta vatandaşlarımıza kolaylık gösteriyor, destek oluyoruz. Günlük hayatı kolaylaştırmak, ekonomiyi canlandırmak, üretimi, istihdamı, ihracatı artırmak için sürekli yeni adımlar atıyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu arada salgın döneminde alınan tedbirlerden olumsuz etkilenen vatandaşlarımızı ihmal etmiyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Olumsuz etkilenen vatandaşlarımızı ihmal etmiyoruz. Sosyal koruma kalkanıyla 5,5 milyon dar gelirli vatandaşımıza biner lira nakit desteği sağladık. Sosyal koruma kalkanı ile kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği, nakit desteğiyle 4,5 milyonu aşkın vatandaşımıza 6 milyar lira kaynak aktardık. Son iki ayda yaklaşık 10 milyon vatandaşımızı 11,5 milyar lira karşılıksız nakit desteği vererek bu zor günlerde milletimizin yanında olduğumuzu gösterdik. Esnafımızdan, sanayicimizse tüm kesimlere vergi sigorta özellikle sigorta primi, taksit ödemelerinin ertelenmesinden uygun şartlı krediye kadar destek verdik. Türkiye'nin destek programları bazı ülkelerin açıkladıkları gibi kağıt üzerinde kalan değil, fiilen gerçekleştirilen uygulamalardan oluşuyor” dedi.

“81 İLDE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI UYGULANACAK”

Ramazan Bayramında sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlık bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren bilim kurulumuzun hassasiyetleri çerçevesinde şekillendirdiğimi normalleşme takvimin gelişmelere göre sürdüreceğiz. Bu haftaki kabine toplantımızda kararlaştırdığımı yeni normalleşme adımları şunlardır. Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat edilecek hususları içeren rehberler yayınlandı. İşyerlerinin girişlerine çalışma saatleri, kullanım alanları içeride bulunacak kapasite bilgisi asılacak. Arife gününden bayramın son gününe kadar 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. İnşallah bayramdan sonra bu tür sınırlandırmalara ihtiyacımızın olmayacağı bir tabloyla karşılaşacağımıza inanıyorum. Bayramın birinci günü olan 24 Mayıs Pazar günü saat 14.00 ile 20.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımız sokağa çıkabilecekler. Bu hafta Çarşamba ve Cuma günü gençlerimizle ilgili esnetme uygulaması devam edecektir” diye konuştu.

“ŞEHİRARASI SEYAHAT KISITLAMASI 15 İLİMİZDE 15 GÜN SÜREYLE UZATILMIŞTIR”

Şehirler arası seyahat kısıtlaması, cezaevleriyle ve Camilerin ibadete açılacağı tarihle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır. Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri belirli sınırlandırmalar ve tedbirlerle haziran ayı itibariyle yeniden başlatıyoruz. Aynı şekilde açık cezaevinde olupta izne gönderilmiş olan 60 bin mahkumun mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır. 29 Mayıs Cuma günü Cuma Namazıyla birlikte öncelikle valilikler ve müftülükler tarafından belirtilen şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Bir süre camilerimizde sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecektir. Tabiki bu cemaatle namazı yine kurallar içerisinde ifa edeceğiz” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM ÖĞRETİM YILINI SONA ERDİRMEYİ KARARLAŞTIRDIK”

Eğitim öğretimle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okulların eğitim öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki eylül ayında başlayacaktır. Bakanlığımızın yaz aylarındaki kurs ve benzeri faaliyetleri ise kendi takvimi devam edecek. Üniversitelerle ilgili duyuruyu Yüksek Öğretim Kurumumuz zaten yapmıştı. Kreşler ve gündüz bakım evleri 15 Haziranda faaliyete geçecektir” dedi.

“Korona virüs salgınıyla mücadele ederken ülkemizin kalkınması büyümesi gelişmesi hedeflerine doğru ilerlemesi için gereken çalışmaları asla ihmal etmiyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz hafta 1915 Çanakkale Köprüsünün çelik kulelerindeki son blokun yerleştirme törenini gerçekleştirdik. Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattının tünelindeki ışık görme merasimine şahitlik ettik. Yarın ülkemizin abide eserlerinden Ilısu Barajının ilk tribününü devreye alınma törenini yapacağız. Çarşamba günü 23. Dönem adli yargı hakim ve savcılarımızın kura törenine telekonferansla katılacağız. Yargı başta olmak üzere pek çok alanla ilgili reform hazırlıkları kesintisiz devam ediyor. Bayramdan sonra devlet su işlerinin ülkemizin bir çok yerindeki barajlarının açılışlarını yapacağız. Bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın her biri sorumluluk alanlarıyla ilgili konularda yoğun çalışmalar sürdürüyor. Salgın sonrası dünyada yeniden şekillenecek siyasi ve ekonomik iklimi nasıl kendi lehimize değerlendireceğimizin planlarını şimdiden yapmaya başladık. Haziran ayında büyük ölçüde tamamlanacak normalleşme takvimiyle birlikte her alanda eskisinden çok daha büyük atılımlar içine gireceğiz” diye konuştu.

“ÜLKEMDEN YURTDIŞINA DÖVİZ KAÇIRANLARLA İLGİLİ ASLA MERHAMETİMİZ OLMAYACAKTIR“

Döviz kurlarıyla ilgili yapılan kurlara yönelik konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üretimde ihracatta istihdamda kaybettiğimiz her şeyi çok daha fazlasıyla ve kısa sürede geri almanın hazırlıkları içindeyiz. Ancak adeta tüm dünyanın can derdine düştüğü böyle bir dönemde dahi ülkemize yönelik saldırıların kurulan tuzakların, oynanan sinsi oyunların kesintisiz sürdüğünü görüyoruz. Türkiye son 7 yıldır, diğer alanlarla birlikte ekonomi de de uğradığı sayısız saldırıya karşı kahramanca mücadele etmektedir. Geçtiğimiz haftalarda döviz kuru üzerinden bir kez daha ekonomimize saldıranlar geçmişte defalarca oynadıkları oyunu tekrar tedavüle sokmaya çalıştılar. 2018 Ağustosunda maruz kaldığımız sinsi saldırının ardından aldığımız tedbirler ve geliştirdiğimiz mekanizmalar sayesinde bu atağı boşa çıkarmayı başardık. Türkiye'nin hemen her hamlesinin ardından yeniden girişilen bu saldırıların ardındaki hazımsızlığı gayet iyi biliyoruz. Ülkemize karşı ekonomin kurallarıyla izah edilemeyecek bu tür kumpaslara girişilerek Türkiye ile hesaplaşmaya kalkışanlara bunun bedelini ödetiyoruz. Sanayicimizin, esnafımızı iş dünyamızı rahatlatmak için gözünü dikip iki üç katı faizle yurtdışına çekmeye çalışanları hezimete uğrattık. Doğrudan ya da dolaylı olarak bu alçak oyuna alet olanları da dikkatle takip ediyoruz. Şunu açık ve net söylüyorum. Ülkemden yurtdışına döviz kaçıranlarla ilgili asla merhametimiz olmayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşları saat 19.19'da İstiklal Marşı okumaya davet etti

19 Mayıs Gençlik ve spor bayramını kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizdeki tüm gençlerin 19 Mayıs Gençlik ve spor bayramını tebrik ediyorum. Bundan 101 yıl önce bir 19 mayıs günü Samsun'a ayak basarak İstiklal Mücadelesinin ilk adımını atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı yad ediyorum. Bu arada Kars Kağızman'da bir askerimiz şehit oldu. Şehidimize Allahtan rahmet diliyorum. Bütün yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Yarın saat 19.19'da ülkemizde bütün stadyumlar ışıklandırılarak seslendirme cihazlarından istiklal marşı yayını yapılacaktır. Milletimizin bütün fertlerini aynı saatte evlerinin pencerelerinden veya balkonlardan İstiklal Marşı okumaya davet ediyoruz. Bugün 1944 yılında Stalin'in emriyle yüz binlerce Kırım Türkü'nün yurtlarından sürgün edilişinin ve topraklarının işgalinin 76'ncı yıl dönümüdür. Sürgüne özellikle dikkat çekiyorum. Bu sürgünden şehit olan Kırım Tatarlarımızı rahmetle yad ediyor, Kırımlı kardeşlerimizin daima yanlarında bulunmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir