Denizli Kısıtlama-Yasak Çemberine Girdi

Koronavirüs vaka sayıları artan Denizli’de kısıtlama ve yasaklar gündemde. Son kabine toplantısında risk haritası güncellenmemiş, önlemlerin aynı şekilde bir süre daha devamına karar verilmişti. Denizli’de 100 bin kişiye düşen koronavirüs vaka sayısı verilerine göre orta riskli alandan riskli alana geçiş yapmıştı ancak, devam kararı gereği bu uygulanmadı. Bugün toplanan Bakanlar Kurulu karaları ve güncellenmesi beklenen risk haritasına göre Denizli, birçok kısıtlamalarla karşı karşıya kalabilir.

GÜNDEM 29.03.2021, 12:43
Denizli Kısıtlama-Yasak Çemberine Girdi
banner858

Koronavirüs ile mücadelede yeni bir döneme girilmiş, Valilikler Başkanlığındaki Hıfzıssıhha Meclislerine yetki verilmişti. Her ilde 100 bin kişiye düşen vaka sayısına göre risk haritası oluşturulmuştu. Buna göre 10 ve altı Düşük Riskli (Mavi), 11 - 35 arası Orta Riskli (Sarı), 36 - 100 arası Riskli (Turuncu), 100 ve üstü Çok Yüksek Riskli (Kırmızı) olarak belirlenerek kısıtlamalarda haritaya göre uygulanmaya başlamıştı. Denizli’de 8-14 şubat tarihleri arasında ilk kez açıklanan 100 binde kişi başına düşen vaka sayısında 32,52 oranıyla orta riskte sarı alanda yer alarak birçok kısıtlamanın kalkmasıyla bir nefes almıştı. Ancak sonrasında kısıtlamaların kalkması ve rahatlamayla Denizli’de vaka sayısı tırmanışa geçti. 13-19 Mart haftasında illere göre 100 bin kişiye düşen koronavirüs vaka sayısının güncel haritasına göre Denizli’de vaka sayısı; 100 bin kişide 49.38 oldu. Risk haritasında Denizli riskli yani turuncu alana kaydı. Ancak o sürece denk gelen son kabine toplantısında risk haritası güncellenmemiş, önlemlerin aynı şekilde bir süre daha devamına karar verilmişti.

DENİZLİ RİSKLİ ALANDAN ÇIKAMAMIŞSA…

Revizyon iddialarıyla gündemde yer alan Kabine bugün toplanıyor! Patlayan vakalar sonrası yeni tedbirler yolda olduğu mesajları şimdiden gündemde ilk sıralarda yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplayacağı kabinede ilk sırada korona virüsle mücadele var. Son kabine toplantısında risk haritası güncellenmemiş, önlemlerin aynı şekilde bir süre daha devamına karar verilmişti. Gözler bu toplantıda haritada değişiklik yapılıp yapılmayacağında olacak. Harita güncellenirse buna göre risk durumu değişen illerde yeni tedbirler gündeme gelecek. Ramazan ayı için tedbir kararlarının konuşulacağı toplantıdan restoran, kafe ve benzeri işletmelerin yeniden kapatılması, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları ve toplu iftarlara izin verilmemesi gibi kararlar çıkabilir. Riskli alanda yer alması muhtemel olan Denizli’de o toplantıya kilitlenmiş durumda. Çıkacak kararlar birebir Denizli’ye de etkileyecek.

Kaynak: Özkan TOKMAK
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir