banner609

Denizli’de 1 Mayıs İçin Çınar’da Buluştular

Pandemi dolayısıyla kısıtlamalar nedeniyle Denizli’de emekçiler 1 Mayıs İşçi Bayramı için Çınar Meydanında buluştu. Birçok oda, STK ve siyasi partilerden kısıtlı katılımla 1 Mayıs dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs için başka bir etkinlik gerçekleştirilmeyecek.

GÜNDEM 29.04.2021, 17:20 Kahraman Kahraman
Denizli’de 1 Mayıs İçin Çınar’da Buluştular
banner858

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Delikliçınar Meydanında TMMOB, Tabipler Odası, DİSK, KESK, TÜM Emekli Sen, Birleşik Kamu İş başta olmak üzere sendikalar, CHP, SOL Parti, Emek Partisi gibi siyasi partilerin katılımıyla 1 Mayıs basın açıklaması gerçekleştirildi. Pandemi dolayısıyla kısıtlamalar nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da basın açıklamasını her gruptan sayılı isim katıldı. Grup adına basın açıklamasını ise Büro Emekçileri Sendikası Denizli Şube Başkanı Yusuf Yurdakul okudu. Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü için yan yana olduklarını söyleyen Yurdakul, “Yasaklara rağmen, baskılara rağmen umudu büyütüyoruz. Her gün 1 Mayıs her yer 1 Mayıs diyoruz. Çürümüş düzene karşı yeni bir düzen için, yeni bir başlangıç için yan yanayız. On yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik kriz, artan eşitsizlik, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunmayan bu düzen COVID-19 salgınıyla insanlığın geleceğini tehdit ediyor. Dünya kapitalist sisteminin yarattığı eşitsizliklerin ağır sonuçlarını her gün yaşıyoruz. Sağlık hizmetlerinin ve güncel olarak da COVID-19 aşısının bir ticari meta haline gelmesinin bedelini insanlık ağır biçimde ödüyor. Buradan bir kere daha haykırıyoruz: Çarklar dursun, ölümler bitsin! Bugün ‘tam kapanma’ diye sundukları önlem paketinde de işçi sınıfının ve halkın sağlığını ve gelirini değil sermayenin çıkarlarını korumaya çalışıyorlar. Çarklar dönmeye, çalışanların çoğunluğunun işe gitmeye, insanlarımız ölmeye, sağlık emekçilerimiz tükenmeye devam ediyor. Tam kapanma dedikleri önlemlerde biz yokuz: Çalışanlar hastalanmaya, çalışmayanlar da açlığa mahkum ediliyor” dedi.

TALEPLERİ SIRALADILAR

1 Mayıs dolayısıyla talepleri sıralayan Yurdakul şunları söyledi;

• Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlansın, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulsun!

• Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!

• Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son verilsin!

• İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere destek için kullanılsın!

• Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!

• İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.

• Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere ayrılsın.

• Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın, pandemi süresince fatura borçları hazine tarafından karşılansın, borçlar faizsiz ertelensin.

• Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!

• İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir