Denizli’de 2 Bin Yıllık Canlı Zaman Tüneline Girip Hazinenin Röntgenin Çekecekler

Birçok antik kente ev sahipliği yapan Denizli’de 2 bin 200 yılık bir antik şehir daha ayağa kaldırılacak. Sarayköy’ün Hisar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Attouda Antik Kentinin gün yüzüne çıkması için oluşturulan 28 kişilik bilim heyeti, yüzey araştırması çalışmalarına başladı. Çalışma hakkında bilgi veren PAÜ Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Bilge Yılmaz Kolancı, “Attuoda 2 bin 200 yıldır kesintisiz bir yaşam var. Anadolu’da çok nadir görülen bir özelliktir. Buradaki her sokağı farklı bir döneme ait kalıntılar oluşturduğu için canlı bir zaman tüneli olma özelliğine sahip” dedi.

GÜNDEM 26.08.2021, 11:57 26.08.2021, 12:21 Özkan Tokmak
Denizli’de 2 Bin Yıllık Canlı Zaman Tüneline Girip Hazinenin Röntgenin Çekecekler
banner930

Denizli’nin Sarayköy ilçesi Hisar Mahallesi’nde bulunan ve 2 bin 200 yıl önce kurulduğu tahmin edilen Attouda Antik Kentinin gün yüzüne çıkması için geçtiğimiz aylarda yüzey araştırması izni verilmişti. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Bilge Yılmaz Kolancı başkanlığında 28 kişilik bilim heyeti tarafından gerçekleştirilecek çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi ve Sarayköy Belediyesi iş birliğiyle başladı. Haritalama, mimari belgeleme ve arkeolojik kazılara altlık oluşturmasına yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmalar 17 Eylül’e kadar devam edecek.

ŞEHRİN NİTELİĞİ ORTAYA ÇIKACAK

Planlanan yüzey araştırması çalışmasının amacının Attouda Antik Kentinin kapsamı ve niteliğinin tamamen gün yüzüne çıkarılması olduğu belirtildi. Projenin uzun dönemdeki amacının ise antik kentin arkeolojik kazı, yüzey araştırması ve restorasyon projeleriyle tarihi bağlamına oturtulması olduğu vurgulandı. Çalışmanın ilk gününde Denizi İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Denizli Müze Müdür Vekili Arkeolog Nail Uyar, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş araştırma ekibini ziyaret etti.

“SARAYKÖY TURİZMDE DE İSMİNİ DUYURACAK”

Sarayköy’e verdikleri bir sözün daha gerçekleşmesinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “Yer altında MÖ 2. yüzyıla dayanan bir antik kentimiz var. Üzerinde ise 2 bin 200 yıllık yaşamın olduğu bir şehir var. Devlet adamlarının yetiştiği, dokumasıyla hem o dönemde hem de bu dönemde ülkemizin ticaretine önemli katkı sağlamış bir antik kentimiz var. Bugün, Sarayköy turizmin, tarihin ve kültürün merkezi olacak hayalimizin gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Burada tarihin ortaya çıkması için elimizden gelen gayreti göstermek için paydaş olmaya karar verdik ve niyetimizi ortaya koyduk. Yüzey araştırmasında ve sonrasında her zaman yanlarında olacağımızı söylemek istiyorum. Sarayköy turizmin, kültürün merkezi olacak sözümüzü gerçekleştirmeye hazırız” dedi.

"ATTUODA ÇOK ÖNEMLİ BİR YERLEŞİM YERİ"

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Bilge Yılmaz Kolancı, Attouda Antik Kenti'nde yaptıkları araştırmanın Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi, Sarayköy Belediyesi, Koç Üniversitesi (AKMED) ve Türk Tarih Kurumu tarafından çeşitli projelerle desteklendiğini söyledi. Geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan antik kentte yüzey araştırmasına başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kolancı, “Bu çalışmamız, Attuoda Antik Kentimizde ilk bilimsel araştırma olması bakımından önemli. Farklı illerden uzmanlıkları olan kişilerden oluşan heyet üyelerimiz var. Bu hocalarımız ile birlikte çok çeşitli araştırmalar yapacağız. Attuoda çok önemli bir yerleşim yeri. Burada 2 bin 200 yıldır kesintisiz bir yaşam var. Anadolu’da çok nadir görülen bir özelliktir. Buradaki her sokağı farklı bir döneme ait kalıntılar oluşturduğu için canlı bir zaman tüneli olma özelliğine sahip. Burada ilk olarak arkeolojik yapılar ve yapı kalıntıları üzerine çalışacağız. Bizim öncelikli adımımız antik döneme ait yapıların nerede olduğuna dair bir tespit çalışması yapmak. Bu yüzden yüzey araştırmasına başladık. Daha sonra Hisar Mahallesindeki tescilli yapıların restorasyonuna yönelik çalışmaları da gerçekleştirmek istiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir