banner609

Denizli’de 3 Milyonu Çöpe Atılar

Denizli’de büyük yatırımlar yaparak hayvancılık sektörüne kazanç hayaliyle girenler, milyonlarca liralarını adeta çöpe attı. Girdi maliyetlerindeki yükseklik, et ve süt sektöründe üreticinin maliyetlerini karşılayamaz duruma gelmesi Denizli’de özellikle farklı alanlardan hayvancılık işine girenleri yok etti. Hayvancılık sektörünün zor bir süreç içinde olduğunu aktaran Denizli Hay-Koop Birliği Başkanı Mehmet Varol, son yıllarda ciddi anlamda besi-süt üretim çiftliğinin kapısına kilit vurduğunu ve bu işten en fazla etkilenenlerin ise, hiçbir alt yapısı olmadan sektöre hızlı adım atan girişimciler olduğunu söyledi. 50 büyükbaş kapasiteli bir besi-süt üretim çiftliğinin kuruluş maliyetinin 3 milyon liradan az olmadığını aktaran Varol, milyonlarca lira harcayarak çiftlikler kurulduğunu, bu maliyetlere bakıldığında yaşanan kaybın büyük olduğunu belirtti.

GÜNDEM 25.09.2019, 00:37
Denizli’de 3 Milyonu Çöpe Atılar
banner858

Denizli Hay-Koop Birliği Başkanı Mehmet Varol, besi ve süt üretimi başta olmak üzere hayvancılık sektörünün büyük sıkıntı içinde olduğunu aktardı. Ülke genelinde ve Denizli’de konkordato süreçleri dahil ekonomide  önemli bir durağanlığın yaşandığını, birçok firmanın üretimini durdurmak zorunda kaldığını aktaran Varol, girdi maliyetlerindeki yükseklik, süt üretimi, tüketimindeki düşüş, et sektörünün yaşadığı problemler nedeniyle hayvancılık sektörünün de ciddi anlamda bir dar boğazda olduğunu aktardı. Denizli’de sıkıntılara göğüs geremeyen büyük üretim çiftlikler dahil çok sayıda besi-süt üretim hanelerinin kapandığını aktaran Varol, “Hayvancılık ülkemizin ekonomisine dinamizm katan, vatandaşların et ve süt gibi olmazsa olmaz gıda ihtiyaçlarını karşılayan stratejik bir sektör. Ancak son dönemde her sektörde olduğu gibi hayvancılık sektörü de zor durumda. İnanılmaz derecede artan girdi maliyetlerini üretici, karşılayamaz durama geldi. Son dönemde süt üretimi de, tüketimi de ciddi düştü. Yani ciddi bir dar boğazda üretici. Denizli’de Baklan Bölgesinde bildiğim kadarıyla 6 büyük besi-süt üretim çiftliği faaliyetlerine son verdi. Gerçekten o yatırımlara ve harcanan emeklere bakıldığında üzücü bir tablo” diye konuştu.

YATIRIMCILAR ELENİYOR

Varol, hayvancılık sektöründe en fazla etkilenenlerin ise, diğer sektörlerden gelip yatırım yapanlar olduğunu belirterek, “Bir üretim çiftliği kurulması için, arazi, hayvanların barınacağı ahırlar ve donatılar, ayrıca büyükbaş hayvanların maliyetini göze alırsak ortada çok büyük bir yatırım var. 50 başlık normal bir besi çiftliği kurulumu  için bile ortalama maliyet 3 milyon lira gibi bir para. Baş sayısı arttıkça ortaya çıkacak maliyet tablosu da misliyle artacaktır. Gerçekten hayvancılık zor bir meslek. Hayvancılığın içerisinde pişen,  ailesinden mesleği devir alan, arazi, yemlik bitki üretimi, büyükbaş hayvan yetiştirme tecrübesi ve büyükbaş hayvanlara sahip olan üreticiler, aidiyet duygusu içinde de bu mesleği zorda olsa götürebiliyor. Ancak hiçbir alt yapısı olmadan sektöre çeşitli hayallerle hızlı adım atan girişimciler, karşılaştıkları sıkıntılar nedeniyle yaptıkları yatırımları da kaybederek üretimden kopuyor. Denizli’de de bunun üzücü örnekleri mevcut. Ancak hayvancılıkta Hükümet gerekli adımları atmazsa genel anlamda zor şartlar altında durum daha vahim noktalara gidecek” diye konuştu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir