Denizli’de 8 Yerde Bozulma Önlenecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Denizli’de toprak kaybı ve arazi bozulmalarının meydana geldiği 8 ova, ‘Büyük ova koruma alanı’ olarak belirlendi.

GÜNDEM 08.05.2021, 13:13
Denizli’de 8 Yerde Bozulma Önlenecek
banner930

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, Denizli’de 8 ova, ‘Büyük ova koruma alanı’ olarak belirlendi. Listede Alikurt, Barza, Çameli, Medele, Tavas, Ovacık, Hambat ve Kızılca Ovaları yer aldı. Ovalarda erozyon başta olmak üzere birçok nedenden dolayı yaşanan toprak kaybı ve arazi bozulmalarının önüne geçilecek.

TAVAS OVASI

Tavas Ovası 950 rakımlı bir yayladır. Tavas Ovası mezoik kalkerden olup 2. zaman oluşumu karakterindedir. Bu ova 30.000 hektardır. Kuzeyde Babadağ, Güneyde Bozdağ, Doğuda (Kızılhisar)Serinhisar dağları, batıda Kale ilçesiyle çevrilmiştir. Yoğun olarak buğday, tütün ve nohut üretilmektedir.

BARZA OVASI

Tavas Ovasının Bozdağ eteklerinde bulunan bölümüne Barza Ovası denilmektedir.

MEDELE OVASI

Medele Ovası, Denizli’nin Bekilli İlçesinde bulunmaktadır. Çoğaşlı, Yeşiloba Köyleri ile Kutlubey Kasabası arasında bulunan arazi Medele Ovası olarak bilinmektedir.

HAMBAT OVASI

Hambat Ovası, Acıgöl’ün batısında yer almaktadır. Kuzeyden Maymun Dağı, güneyden Söğüt dağları ile çevrilidir. Yoğun olarak buğday yetiştirilmektedir.

KIZILCA OVASI

Kızılca Ovası, Tavas İlçesi Kızılca Mahallesinde bulunmaktadır. Yoğun olarak buğday ve tütün yetiştirilmektedir.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir