Denizli’de Cuma Namazı Kılınacak Camiler Belli Oldu

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valiliğine gönderdiği "Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi" ile ilgili genelgeleri doğrultusunda Denizli’de cuma namazı kılınacak olan camiler belirlendi.

GÜNDEM 26.05.2020, 18:07 26.05.2020, 19:16
Denizli’de Cuma Namazı Kılınacak Camiler Belli Oldu
banner930

81 il Valiliğine gönderilen "Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi" ile ilgili genelgeleri doğrultusunda Denizli’de cuma namazı kılınacak olan camiler belirlendi. 29 Mayıs'ta kılınacak olan cuma namazı öncesinde belediye ekipleri tarafından dezenfekte edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde 29 Mayıs’ta yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camilerde kılınmaya başlanacak cuma namazı için alınması gereken tedbirler açıklandı.

29 Mayıs 2020 Cuma Günü itibariyle camilerimizde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı genelgesiyle aşağıdaki kurallar belirlenmiştir.

  1. Cami ve mescitlerde cematle birlikte yalnızca Öğle, İkindi ve Cuma Namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.
  2. Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alan vatandaşlarımız ile hastalık belirtileri taşıyanların evlerinde kalmaları Cuma ve vakit namazlarına iştirak etmemeleri gerekmektedir.
  3. Cemaatle kılınacak namazlar veya münferiden kılınacak tüm namazlar için maske kullanımı zorunlu olduğu için maskesiz namaz kılınmasına müsaade edilmeyecektir.
  4. Camilerin abdesthane şadırvan ve tuvaleteri kapalı tutulacaktır. Abdest vb. ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde giderilerek camiye gelmeleri gerekmektedir.
  5.  Namaz kılınması esnasında her yönden 1 er metre mesafe  olacak şekilde  şahsi seccadelerinin üzerinde kılacaklardır. Namaz kılınacak tüm alanlarda koli ,hasır, karton vb. malzemeler kullanılamayacağından , cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri gerekmektedir.
  6. Camilerde vaaz yapılmayacak olup Cuma Namazı vaktinde camiler kapalı tutulacaktır.
  7. Namaz sonrası musafaha, kucaklaşma kesinlikle yapılmayacaktır, ikram ,yemek vb. hususların yapılmasına izin verilmeyecektir.
  8. Denizli’de Valilik ve Kaymakamlıklarca belirlenen yeterli bahçesi- avlusu olan camiler ile uygun görülen açık alanların listesi aşağıda çıkarılmıştır.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir