Denizli’de Depreme Hazır Olun

Denizli’de dün gece saatlerinden itibaren meydana gelen irili ufaklı çok sayıda depremler sonrası Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Barış Semiz’den uyarı geldi. Semiz, “Birçok fay hattı Denizli’nin bulunduğu bölgeden geçiyor. Bu depremler büyük bir depremin habercisi değil ancak deprem gerçeğini de unutmamalıyız. Denizli’de her zaman büyük bir depreme hazırlıklı olmalıyız” dedi.

GÜNDEM 08.01.2021, 14:51
Denizli’de Depreme Hazır Olun
banner858

Denizli’de dün gece saatlerinden itibaren irili ufaklı çok sayıda deprem meydana geldi. Depremlerin en büyüğü 4.2 büyüklüğünde merkez üssü Irlıganlı Mahallesinde meydana geldi. Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Barış Semiz, depremler hakkında açıklamalarda bulunarak, “Denizli 1. Derece deprem bölgesinde yer alan bir şehir. Birçok fay hattı Denizli’nin bulunduğu bölgeden geçiyor. Pamukkale fay hattında bulunan bir parçada kırılma meydana geldi. Depremler ilk olarak 3.7 büyüklüğüyle başladı, 4.2 büyüklüğüne kadar yükseldi. Ardından irili ufaklı depremler gerçekleşti. Bu depremler büyük bir depremin habercisi değil ancak deprem gerçeğini de unutmamalıyız. Denizli’de her zaman büyük bir depreme hazırlıklı olmalıyız. Artçı depremler yaklaşık 1 hafta devam edebilir. Çünkü zemin yerine oturacak” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜME DİKKAT

Depremlerle birlikte fay hattında kırılma yaşandığını söyleyen Semiz, “Deprem bir doğa olayı. Depremin yıkıcı ve can alacısı etkisinin ana nedeni depreme dayanıksız binaların bulunması ve insanların deprem esnasında ve sonrasında yeterli bilince sahip olmaması. Bilindiği üzere 1717 yılındaki depremde 12 bin nüfuslu Denizli’de 6 bin kişi yani şehir nüfusunun yarısının hayatını kaybettiği tarihi belgelere yansımış durumda. Denizli bölgesinde kurulmuş antik şehirlerin tamamı depremle yerle bir olmuş, terk edilmiş. Bu nedenle kentsel dönüşüm her zaman gündemimizde olmalı. Çünkü Denizli, Büyük Menderes ve Gediz grabenleri arasında tehlikeli bir bölgede kalıyor. Fay hatları ve zonları üzerinde yer alan yurttaşlarımızın can güvenliklerinin sağlanması amacıyla çıkarılacak Fay Yasasıyla, fay zonları üzerindeki binalar kentsel dönüşüme tabii tutulmalıdır” diye ifade etti.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir