Denizli’de İzinsiz Drone Uçuşu Yasaklandı

Denizli’de drone uçuşlarına kısıtlama getirildi. İl genelinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin alınmadan yapılan uçuşlara bin ile 20 Bin TL arasında para cezası verilecek.

GÜNDEM 30.07.2021, 18:09
Denizli’de İzinsiz Drone Uçuşu Yasaklandı
banner858

Denizli İl Emniyet Müdürlüğü; daha önce il merkezinde uygulanan yasağın il genelinde uygulanacağını açıkladı. Buna göre il genelinde drone uçurmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin alınacak. İzinsiz uçuş yapılması durumunda ise ağır para cezaları uygulanacak. Yapılan açıklamada genelgeye uymayanların bin ile 20 Bin TL arasında para cezasına çarptırılacağı açıklandı.

Denizli İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 “Sivil İnsansız Hava Araçları ve Amatör Havacılık Faaliyetleri kapsamında; hava araçlarının uyacağı usul ve esaslar, Denizli Valiliğinin 2019/01 sayılı genelgesiyle belirlenerek, resmi internet sitesinde yayınlanmıştır. Genelge kapsamında ilimiz genelinde uçuşa kısıtlanan alanlar belirlenmiş ve tüm İHA uçuşlarında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin alınması gerektiği belirtilmiştir. Genelgede belirtilen kurallara uymayanlara ve izinsiz uçuş yapanlara Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun ilgili maddelerine istinaden, 1.000 (bin) TL ile 20.000 (yirmi bin) TL arasında idari para cezası yaptırımı uygulanmaktadır. İHA (İnsansız Hava Aracı) kullanan vatandaşlarımızın, mağdur olmamaları için, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi “www.iha.shgm.gov.tr.” adresinden kayıt oluşturmaları ve uçuş yapmak için, “uçuş izin belgesini”  almaları ve istenildiğinde ibraz etmeleri gerekmektedir.”

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir