Denizli’de Ormana Koku Tuzağı Kurdular

Denizli’nin Buldan İlçesinde on iki dişli çam kabuk böceği popülasyonunu ile mücadele kapsamında ormanların değişik bölgelerine feromon tuzaklar asıldı. Ormana zarar veren böceklerin bu tuzaklarda toplanarak zararların önlenmesi hedefleniyor.

GÜNDEM 25.05.2021, 17:21
Denizli’de Ormana Koku Tuzağı Kurdular
banner930

Denizli Orman İşletme Müdürlüğü Buldan Orman İşletme Şefliğinde tarafından ormanları korumak için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda on iki dişli çam kabuk böceği popülasyonunu ile mücadele sürüyor. Böcek türlerine karşı ormanları korumak için değişik bölgelere feromon tuzaklar asıldı. Bu tuzaklarla birlikte ormana zarar veren böceklerin toplanarak zararların önlenmesi hedefleniyor. Ormanlara zarar veren böceklerle, kimyasal mücadele yerine biyoteknik mücadele yapılarak biyolojik dengeyi korunuyor.

On iki dişli çam kabuk böceği, dünyanın ciğerleri ormanlara ciddi zararlar vermektedir. Yılda Nisan, Temmuz ayı ve sonbahar döneminde olmak üzere 3 kez üreyen bu böcek türü başta çam ağaçları olmak üzere birçok ağaç türüne zarar veriyor. On iki dişli çam kabuk böceği, özellikle ağaçların kuruma nedenlerinde birisi olarak tespit edildi. Son dönemlerde kuraklığın artması ile birlikte böcek türlerine karşı etkin mücadelenin devam etmesi bekleniyor.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir