Denizli’de Ramazan Yasakları Açıklandı

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından, koronavirüs salgını kapsamında Ramazan ayı içerisinde uygulanacak kararlar açıklandı.

GÜNDEM 12.04.2021, 16:04
Denizli’de Ramazan Yasakları Açıklandı
banner930

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında, COVID-19 tedbirleri hususunda toplandı. Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturmaktadır. Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edilecek mübarek Ramazan ayı münasebetiyle aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirildi.

Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşların iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilecek. Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazları evde kılınacak. Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretiminin iftardan 1 saat önce sonlandırılacak. İftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilecek.

TOPLU TAŞIMADA KULLANILAN ARAÇ VE SEFER SAYILARI ARTTIRILACAK

Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemler sağlanacak. İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayıları arttırılacak.

AVM VE SEMT PAZARI İÇİN MÜŞTERİ SAYISI BELİRLENECEK

Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışların ayrı olarak planlanacak. Fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek. Ramazan ayı süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbir alınacak. Her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısı, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile ayrı ayrı belirlenecek ve denetimler buna göre gerçekleştirilecek.

FAHİŞ FİYAT UYGULAMASI CEZA KESİLECEK

Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak. Aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler yapılacak. Ramazan’da toplumsal yardımlaşma duygu ve faaliyetlerinin en üst seviyeye ulaştığı göz önünde bulundurularak, bu doğrultuda Kaymakamlarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyonun sağlanarak dar gelirli vatandaşların gözetilmesine, başta öksüz-yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecek.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir