banner609

Denizli’de Yeni Korona Tedbiri

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, olağanüstü toplanarak Denizli’de özel, kamu ayrımı gözetmeksizin tüm konaklama tesislerinde bugünden itibaren HES kodu sorgulaması yapılmadan müşteri kabul edilemeyeceğini duyurdu. Kurallara uymayan konuklama tesislerine başta men cezası uygulanacak ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise, Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

GÜNDEM 01.10.2020, 18:10 Kahraman Kahraman
Denizli’de Yeni Korona Tedbiri
banner930

İlk olarak şehir içi veya şehirlerarası toplu taşıma araçlarında HES Kodu olmadan ulaşıma müsaade edilmezken, kamu kurumlarına da HES kodu olmadan giriş yasaklanmıştı. Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında COVİD-19 tedbirleri hususunda olağanüstü toplandı “Konaklama Tesislerinde HES Kodu Zorunluluğu” konulu İçişleri Bakanlığının yazısına istinaden Meclis, Denizli’de önemli karalara imza attı. Meclisin aldığı karara göre Denizli’de bugünden itibaren özel-kamu  turizm işletme belgeli ya da belgesiz; otel, motel, pansiyon, misafirhane, kamp ve benzeri tüm konaklama tesislerinde müşterilerden Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kodu istenmesine ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra konaklama tesisine müşteri kabul edilmesine karar verildi. Karara göre artık, HES kodu sorgulamasının müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılmasına, yapılan sorgulama sonucunda tanılı ya da temaslı olmayan ve herhangi bir risk bulunmayan kişilerin tesislere kabul işlemleri gerçekleştirilecek.

“MİSAFİR İZALASYON ODASINA YERLEŞTİRİLECEKLER”

Gerek konaklama tesisine kabul, kolluk kuvvetlerince yapılan sorgulama ya da konaklama süresi esnasında Covid-19 tanısı konulduğu ya da temaslı olduğu tespit edilen kişilerle ilgili olarak ise, “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması gereği oluşturulan “misafir izolasyon odalarına” yerleştirilmesi sağlanacak Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisini aldığı karara göre, misafir izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda ise Kaymakamlar tarafından ilgili bakanlık genelgeleri ile Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin hükümleri göz önünde bulundurularak gerekli tedbirlerin alınması sağlanacak.

“MEN CEZASI ALACAKLAR”

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren tesisler ise ciddi cezalarla karşı karşıya kalacaklar. Karara göre bu durumu tespit edilen konuklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda ilgili Kaymakamlıkça 10 gün süre ile faaliyetten men edilme cezası verilecek.  Ayrıca, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem uygulanacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise,  Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir