banner609

Denizli’nin Günlük Korona Karnesi Açıklandı

Denizli’de koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor. Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, koronavirüs vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulunarak, günlük 5 bin test yapıldığını söyledi. Erbay, “Yüzde 35 hatta 40’a varan pozitiflik söz konusu. Son iki haftalık dilimde vaka sayısında çok büyük bir artış yok. Şuan veriler, bir plato halinde” dedi.

GÜNDEM 17.11.2020, 16:23 Kahraman Kahraman
Denizli’nin Günlük Korona Karnesi Açıklandı
banner930

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, Denizli’deki koronavirüs vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Denizli Gazetesinin haberine göre, Prof. Dr. Erbay; “Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi ve devlet hastanelerinde toplam günlük 5 bin test yapılıyor. Bu testlerin 2 bin 500’ü üniversitede diğer yarısı devlet hastanelerinde. Bu test sayısı güzel bir gelişme elbet. Test sayısı oldukça arttı. Aylar öncesi bu test sayısı PAÜ’de bin civarındaydı. PAÜ Hastanesi’nde şu anda yapılan 2 bin 500 testten yaklaşık bin ila bin 200 pozitif vaka tespit ediliyor. Devlet hastanelerinde de durumun günlük aynı olduğunu düşünüyorum. Yüzde 35 hatta 40’a varan pozitiflik söz konusu. Ancak gün gün bu değişebiliyor. Yüzde 35-40’lar yüksek rakamlar. Toplumun genelini yansıtması bakımından da 5 bin test sayısı yeterli bir rakam. Ancak son iki haftalık dilimde vaka sayısında çok büyük bir artış yok. Şuan bir plato halinde veriler. Pozitiflik sayısı artmıyor. Ancak pozitiflik sayısı yüksek. Şuan PAÜ Yoğun Bakımımız dolu, göğüs ve enfeksiyon hastalıkları dolu. Yeni birimler açılıyor” diye konuştu.

“VERİLER ALARM VERİYOR”

Prof. Dr. Erbay, verilerin alarm verdiğini belirterek, “Pandemi kapsamında birey, işyerleri, kamu kurumları ve devlet olarak alınması gereken tedbirler var. Vatandaşa düşen belli. Maske, mesafe ve hijyen. Bunu herkes ezberledi. Ancak uygulamada sıkıntı var. Hala toplumda Denizli’de kolunda maske takılı insanlar var. Bilmiyor ki yapılan hata hayati. Bulaştırıcılık gücü yüksek bir hata. Toplumda vurdumduymazlık var. Bu gerçekler var. Ancak birde her şeyi vatandaş, toplum, biz yapamayız. Okullar açık, işyerleri, AVM’ler açık. Halkın kendini eve kısıtlaması zor. İşe gitmek durumunda, servise binmek zorunda. Bu konuda devletin ve kurumların üzerine düşen görevler var. Veriler artık alarm veriyor” dedi.

 

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir