Denizli’nin Yükselen Değeri: Cennet Elması

Ege Bölgesinin meyve deposu olarak bilinen Denizli’de üreticilerin yöneldiği alternatif ürünlerden biriside cennet elması olarak bilinen Trabzon hurması. Denizli’de 2019 yılı itibariyle 5 bin 684 dekar alanda 3 bin 478 ton üretim yapıldı.

GÜNDEM 04.11.2019, 17:07
Denizli’nin Yükselen Değeri: Cennet Elması
banner930

Önceleri meyve bahçelerinin bir kısmında kendi ihtiyaçları için yetiştirilen Trabzon hurması, insanların tanıyıp sevmesi ile talep artışı yaşamış ve artık bir sektör haline gelmeye başladı. Honaz, Sarayköy, Merkezefendi ve Pamukkale İlçelerinde oldukça yaygın olarak yetiştiriliyor. Honaz İlçesi Kızılyer Mahallesi'nde üreticilik yapan Osman Çavuş “5 yıl önce pazarlarda oldukça düşük fiyattan satılan cennet elmasının çabuk çürümesi ile alternatif değerlendirme yolları aramaya başladık. Yaptığımız araştırmalar ile cennet elmasını kurutarak Denizli Tarım Fuarında tanıtımını yapmaya başladık. Talebin artması ile bugün itibariyle pazar da yaş olarak yaklaşık 3 lira, ancak kurutulduğu zaman 30-35 liraya alıcı bulmaktadır. İncir ile başa baş gitmektedir” dedi.

Cennet elması aynı muz, kivi gibi dalından koparıldığı zaman yenebilen bir meyve olmadığını ifade eden Osman Çavuş özetle “Cennet elmasının uygun ısı şartlarında kendiliğinden eren bir meyve. Bizde bu özelliğinden faydalanarak 25 C sıcaklık ve % 20 nem oranını geçmeyen şartlarda 20-30 gün içerisinde tartarik asitin meyve şekerine dönüşmesi yani içini bal yapması sağlanıyor. Bu şekilde ortaya çok güzel bir yemiş çıkıyor. Trabzonhurması meyveleri özellikle A vitamini ve karbonhidratlarca çok zengindir. Lifli bir meyve olduğundan sindirim sistemi için oldukça faydalı, besin ve besleyici değeri oldukça yüksektir. Trabzonhurmasını kuruturken hijyen şartlarına dikkat edilmelidir. Kabuğu soyulduğu için kurutma işlemi araç trafiğinden, haşerattan uzakta yapılmalıdır. Ürettiğimiz ürünler şu anda İstanbul ve Ankara’da yoğun olarak talep edilmektedir. Ege bölgesinin artık incirinin yanında cennet elması da var” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir