Denizli’ye Keloğlan Tescili

Denizli’nin Acıpayam İlçesinde Mallı Dağı'nda bulunan Keloğlan Mağarası, "Tabiat Varlığı-B Grubu Mağara" olarak tescil edildi ve koruma altına alındı.

GÜNDEM 19.02.2021, 12:16
Denizli’ye Keloğlan Tescili
banner930

Acıpayam’da bulunan "Tabiat Varlığı-B Grubu Mağara" olarak tescil edildi. AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, sosyal medya hesabından duyurduğu mesajda, “Dodurgalar'daki Mallı Dağı’nda bulunan Keloğlan Mağarası, ‘Tabiat Varlığı-B Grubu Mağara’ olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır. İçindeki sarkıt ve dikitlerle adeta damla taş ormanını andıran Keloğlan Mağarası gibi doğal güzelliklerimizi koruyup yaşatacağız” dedi.

Keloğlan Mağarası, Acıpayam İlçesi’nin 18 kilometre doğusunda bulunan Dodurgalar Mahallesi’nin 3 kilometre batısındaki Mallı Dağı’nın doğu yamacında yer alıyor. Mağara içerisinde çok miktarda dikit, sarkıt ve sütun bulunmaktadır. Mağaranın bol çatlaklı yapısı nedeniyle karstlaşmaya son derece uygun, Jura-krtase kireç taşları içinde gelişen mağara birçok damlataş sütunları ile birbirine geçen çok sayıda adacığa ayrıldığından girintili çıkıntılı bir yapıya sahip.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir