DSİ’DEN DENİZLİ MÜJDE

DSİ Denizli’ye yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Tavas Yahşiler Gölet’inde depolanacak su ile 750 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır” dedi.

GÜNDEM 23.10.2017, 14:27 02.07.2019, 12:40
DSİ’DEN DENİZLİ MÜJDE
banner858

Denizli’de tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır. DSİ Genel Müdürü Murat Acu; “DSİ olarak son 14 yılda Denizli’ye yıllık 3 milyon m3 içme suyu sağladık ve şehrin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşıladık. 472.889 dekar araziyi sulamaya açtık ve 321.049 dekar arazinin sulama şebekesi yenilenmiştir, böylece çiftçilerimize yıllık 873,3 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 14 baraj ve 8 gölet inşa ettik ve 74 derenin ıslahını tamamladık” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “Gölsu” projesi kapsamında Denizli’nin de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü Acu; “Bu kapsamda çalışmaları tamamlanan Denizli ilimizin Tavas Yahşiler Gölet’inde depolanacak su ile 750 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır” diye ifade etti.

Temelden yüksekliği 24,5  metre olan göletin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 73.000 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür Acu; “DSİ olarak toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir. Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir