Gülizar Biçer Karaca: “Engelli Aylıkları İçin Verdiğimiz Kanun Teklifi Hala Bekliyor”

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, engelli aylıklarının bağlanmasında hane gelirinin değil, kişinin kendi gelirinin esas alınmasını ve engelli aylıklarında iyileşme sağlanmasına dair verdiği kanun teklifini hatırlattı. Karaca, “Bir yıldır kanun teklifim tozlu raflarda bekliyor. Engelli yurttaşlarımızın hakkını teslim etmek için daha ne bekliyorsunuz?” dedi.

GÜNDEM 03.12.2020, 10:17
Gülizar Biçer Karaca: “Engelli Aylıkları İçin Verdiğimiz Kanun Teklifi Hala Bekliyor”
banner858

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Anayasamızın 2. Maddesine göre; Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir. Sosyal devletin anlamı da güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti sağlamakla yükümlü devlet demektir. Engelli aylıklarının bağlanmasında hane gelirinin esas alınması sosyal adaleti sağlamaz. Hatta engelli yurttaşlarımızın haklarına erişimde yeni mağduriyetler yaşamasına sebep olur. Bu uygulama sosyal yardımları ‘hak’ değil ‘lütuf’ olarak gören anlayışın sonucudur. Engelli aylıkları hane geliri değil kişinin geliri esas alınarak eşit yurttaşlık temelinde verilmelidir. Geçen sene verdiğimiz kanun teklifi bir an önce TBMM gündemine alınarak kanunlaşmalıdır” dedi.

“PANDEMİDE ENGELLİ YURTTAŞLARIN HAK İHLALLERİ ARTTI”

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Karaca, pandemi döneminde engelli yurttaşların haklarına erişim engellerinin arttığına dikkat çekerek şunları kaydetti: “Pandemi her alanda hak ihlallerinin arttığı bir süreç. Engelli yurttaşlarımız bu süreçte daha çok mağdur oldu. Pandemide özel olarak politika üretilmesi gereken gruplardan biri engellilerdir. Verdiğim kanun teklifi engelli aylıklarının iyileştirilmesini de sağlayan bir düzenleme. Şimdi değilse ne zaman gündeme alınacak kanun teklifimiz? Herkese çağrımdır; Sosyal politika bağlamında hak temelli engelli hakları politikası oluşturulması için ilk adım verdiğimiz kanun teklifinin TBMM’de kanunlaşmasıyla atılsın” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir