banner609

Gülizar Biçer Karaca’dan Hak İhlalleri Raporu

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "İnsan Hakları Eylem Planı"nı açıkladığı 2 Mart’tan bu güne yaşanan hak ihlallerine ilişkin rapor hazırladı.

GÜNDEM 04.05.2021, 13:32 Kahraman Kahraman
Gülizar Biçer Karaca’dan Hak İhlalleri Raporu
banner930

Toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkı, ifade ve basın özgürlüğü hakkı, yaşam hakkı ihlallerinin TİHV verileri baz alınarak derlendiği raporda “2 Mart’ta açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı (İHEP) Türkiye’de gerçekleşen hak ihlallerini gidermeyi bırakın azaltmayı bile sağlayamamıştır” denildi. İHEP’in insan hakları adına yeni bir şey katmadığı, hak ihlallerini önlemek şöyle dursun ihlallerin artarak devam ettiğine dikkat çekildi. Raporda İHEP açıklandıktan sonra geçen 60 gün içinde, günde en az bir defa toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, en az 2 kez düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı ihlali yaşandığı tespitleri yer aldı.

2 Mart 2021-1 Mayıs 2021 tarihleri arasında; 64 toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ihlali, 96 ifade ve basın özgürlüğü ihlali, 101 yaşam hakkı, maddi ve manevi bütünlüğü ihlal ve işkence ve kötü muamele ihlali yapıldığı öne sürüldü.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir