Gülizar Biçer Karaca’dan Kamyoncular Ve Tırcılar Derneğine Ziyareti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Kamyoncular ve Tırcılar Derneği Denizli Şubesi’ne hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Nakliyeciler, kamyon ve tır şoförlerinin yaşadıkları sorunları ve taleplerini dinleyen Gülizar Biçer Karaca, CHP’nin çözüm önerilerini dernek başkanı ve yöneticileriyle paylaştı.

GÜNDEM 08.05.2021, 11:29 08.05.2021, 11:32
Gülizar Biçer Karaca’dan Kamyoncular Ve Tırcılar Derneğine Ziyareti
banner930

Yıllardır çalışan insanlarız ama kıymetimiz yok diyen şoförler, psikoteknik testlerden, dinlenme alanlarının yokluğuna, takograf ile ilgili sıkıntılarından mazot pahalılığına sıkıntılarını Gülizar Biçer Karaca’ya anlattı.

CHP olarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun başkanlığında Karayolu Taşıma Sektörü Çalıştayı düzenlediklerini, Türkiye’nin dört bir yanından katılımcılarla yapılan bu Çalıştay’a katıldığını ve talepleri bildiğini söyleyen Gülizar Biçer Karaca, “nakliyeciler, tırcılar, kamyoncular için CHP iktidarında neler yapacağımızı Genel Başkanımız grup toplantısında da gündeme getirmişti” dedi.

Dernek temsilcileri; KDV, ÖTV indirimi sağlanması, bekleme-park alanı ve takograf konusundaki sıkıntılarını anlattılar. “Sizler kıymetli yükler taşıyorsunuz, güvenliğinin sağlanması da önemli… Uluslararası sınır 9 saat… Saatlerce direksiyon başında olan şoförlerin sosyal ihtiyaçları, hijyen ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanacağı dinlenme alanı yapılması öneriyoruz.” diyen Gülizar Biçer Karaca, CHP’nin tutumu ve önerilerini şu şekilde özetledi:

•Karayolu Taşıma Kanunu, sektör temsilcilerinin görüşleri alınarak yeniden düzenlenecek.

•Yetki belgeleri için ödenen ücretler düşürülmeli, esnafın taksitle ödeme yapabilmesi olanak tanınmalı

•Bazı yetki belgelerinin verilmesi yetkisi, ilgili meslek odalarına bırakılmalı

•Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında verilen cezalarla Karayolları trafik Kanunu kapsamında verilen cezalar arasındaki çelişkiler giderilmeli

•Araç kilometre kayıt sistemi geliştirilerek, belli aralıklarla yaptıkları km ve akaryakıt fişleri karşılaştırılarak taşımacılara mazot destek primi ödenmeli

•MTV, küçük esnafı koruyacak şekilde yeniden düzenlenmeli, vergiler düşürülmeli

•20 yaşını doldurmuş nakliye ve otobüs-minibüs araçları için hurda desteği verilerek yeni araç alımı teşvik edilmeli

•Trafik sigortalarındaki SGK’ya kesilen destek ve kesintiler kaldırılmalı

•Tır parkları ve mola alanları, polis veya jandarma tarafından korunmalı, can ve mal güvenliği koruma altına alınmalı

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir