Hapis Cezası Alacaklar

Denizli’de dövizde yaşanan dalgalanmayı fırsat bilerek fahiş fiyat artırımına giden ve stokçuluk yapan esnaflar ve üretim haneler yandı. Bu işletmelere kabahatler kanununa göre işlem yapılacağı gibi İl Valisi tarafından da karar ve tedbirlere aykırı davrananlara, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı kamuoyuna duyuruldu. Bu konuda uyarılarda bulunan Denizli Valisi Hasan Karahan, “Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirlerin aldık” dedi.

GÜNDEM 16.10.2018, 12:05 16.10.2018, 13:33
Hapis Cezası Alacaklar
banner858

Denizli Valisi Hasan Karahan, son dönemde ülke gündeminde ilk sırada yer alan  stokçuluk ve fahiş fiyat artırımı yapanlarla ilgili uygulanacak tedbirleri hatırlatarak, yazılı açıklamada bulundu. Vali Karahan açıklamasında şunları dile getirdi, “İlimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, halkın esenliğini ve refahını tehdit edici davranışların ortaya çıktığı görülmüştür. Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bilindiği üzere kanunen tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahallî mülkî amir tarafından Kabahatler Kanununun 32’nci maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır. Ancak, kamu düzenini ve güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek toplumsal olayların baş göstermesi hâlinde vali tarafından kamu düzenini sağlamak amacıyla alınan ve usulüne göre ilan olunan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”

“BUNLARA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Denizli sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletmelere seslenen Vali Karahan, şu uyarılarda bulundu. “Sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmesi ve ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmemesi yani  stokçuluk yapılmasına kesinlikle müsaade edemeyiz. Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması zorunludur.   Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılması gerekir.  Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesi hususlarına riayet edilecektir. Başta zabıta birimleri olmak üzere yetkili birimlerce denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek, yapılan denetimler sırasında aksine hareket edenlerin tespit edilmesi halinde yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılacaktır.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir