“Hiçbir Bağımlı Kendini İyileştiremez”

Pamukkale Üniversitesi Kubbe Fikir ve Düşünce Öğrenci Topluluğu’nun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nda (FTRYO) düzenlediği ‘Bağımlısın Farkında Mısın?’ adlı konferansa Uzman Psikolog Dr. Cengiz Türkmen konuk edildi. Türkmen, “Tüm bağımlıların bir gerekçesi vardır. Tüm bağımlılıklar merakla başlar. Hiçbir bağımlı kendini iyileştiremez” dedi.

GÜNDEM 02.11.2018, 15:30
“Hiçbir Bağımlı Kendini İyileştiremez”
banner930

Bağımlılıklar hakkında farkındalık yaratmak amaçlı düzenlenen konferansa “Farkında olan insan bağımlı olamaz. Bağımlı olan insan farkında olamaz” diyerek başlayan Uzm. Psk. Dr. Cengiz Türkmen, bağımlılığın tedavi edilebilen ama kurtulabilinen bir şey olmadığını belirtti. Tüm bağımlılıkların ‘bir kereden bir şey olmaz’ düşüncesi ile başladığını söyleyen Uzm. Psk. Dr. Türkmen, “Bir kereden çok şey olur, Her madde bir duyguyu ortaya çıkarır. Her bağımlılık bir süre sonra ‘artık bunu bırakmalıyım’ safhasına gelir” dedi.

Bağımlılık yaşlarının 14-18 yaşlarda başladığını vurgulayan Uzm. Psk. Dr. Cengiz Türkmen, “Tüm bağımlıların bir gerekçesi vardır. Merak duygusu evrenseldir. Tüm bağımlılıklar merakla başlar. Herkes birer bağımlı adayıdır ancak herkes bağımlı olmaz, bunun için bir yatkınlık olmalıdır. Çok sık cips, çikolata, çekirdek yemek, bilgisayar oyunu oynamak, sosyal medya bağımlılığı, alışveriş yapmak gibi bağımlılıkları çeşitlendirebiliriz. Hiçbir bağımlı kendini iyileştiremez” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir