banner610

banner609

Hüseyin Nihal Atsız PAÜ’de Anıldı

Ünlü Türk Edebiyatçısı Hüseyin Nihal Atsız, ölümünün 44. yıl dönümünde, Pamukkale Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Topluluğu’nun, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi A Blok Konferans Salonunda düzenlediği “Hüseyin Nihal Atsız’ı Anma Töreni” adlı etkinlik ile anıldı.

GÜNDEM 13.12.2019, 14:49 Kahraman Kahraman
Hüseyin Nihal Atsız PAÜ’de Anıldı
banner930
banner931

Hüseyin Nihal Atsız’ı Anma Töreni programına; Pamukkale Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, Denizli Ülkü Ocakları Başkanı Murat Aydınlı, TÜRKAV Denizli Başkanı Ahmet Aykol, Türk Eğitim Sen Denizli Temsilcisi Emre Erdoğan, Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkan Vekili Yusuf Garip ile çok sayıda öğrenci ve davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Denizli Ülkü Ocakları Başkanı Murat Aydınlı gerçekleştirdi. Anma programında: Hüseyin Nihal Atsız’ın; Geri Gelen Mektup, Kahramanlık, Mutlak Seveceksin, Yolların Sonu, Davetiye, Kürşat'ın Sofrası isimli şiirleri: Mustafa Kureyşi, Yasin Furkan Berktaş, Mustafa Çiftçi, Alperen Ermiş, Bayram Yıldırım, Avşar Gürden tarafından seslendirildi. Ayrıca anma programında, ‘1944 Türkçülük Turancılık davalarını canlandıran bir tiyatro gösterimi de sahnelendi.

11 Aralık 1975’te vefat eden Hüseyin Nihal Atsız, Türk yazar, şair, düşünür ve öğretmen olarak biliniyor. Benimsediği Türkçü-Turancı dünya görüşü ile Türklerin tarihini konu edindiği sayısız eserle Türk edebiyatına büyük katkı sağlayan edebiyatçı eserleriyle büyük bir kitleyi etkilemeyi başarmıştır. Kaleme aldığı eserlerinde ağırlıklı olarak Türk mitolojisinden unsurlara yer veren Atsız düz yazılarının yanı sıra şiirleriyle de edebiyat dünyasına adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir